Podczas lubelskiej debaty Rynku Zdrowia często i w różnych kontekstach padało pytanie: Dokąd zmierzają szpitale?

Trzecia w bieżącej edycji cyklu konferencji Rynku Zdrowia "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy - regionalna perspektywa" odbyła się w Lublinie (14 grudnia 2009 r.). Debatę podczas pierwszej dyskusji panelowej zdominowały m.in. kwestie związane z finansowaniem świadczeń zdrowotnych w 2010 roku, sytuacją ekonomiczną placówek lecznictwa stacjonarnego i możliwościami przekształceń oraz konsolidacji szpitali na Lubelszczyźnie.

Arkadiusz Bratkowski, członek zarządu województwa lubelskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia, przypomniał, że obowiązujący w poprzednich latach algorytm podziału środków na lecznictwo pomiędzy województwa był bardzo niekorzystny dla Lubelskiego.

Poszukiwanie nowych rozwiązań

- Niedawna zmiana algorytmu jest wielką zasługą dyrektorów szpitali i parlamentarzystów Lubelszczyzny - zaznaczył Arkadiusz Bratkowski. - Niestety, pozytywne skutki tej zmiany będą w naszym województwie odczuwalne nie wcześniej niż po 2012 roku.

"Zdrowotny" wicemarszałek woj. lubelskiego stwierdził ponadto, że za tzw. nadwykonania w szpitalach nie ponoszą winy dyrektorzy tych jednostek: - Nasi menedżerowie bardzo dobrze zarządzają placówkami. Nadlimitów nie byłoby, gdyby NFZ płacił na wykonane świadczenia. Nie można zamykać drzwi przed pacjentami - apelował do płatnika marszałek Bratkowski.

Przypomnijmy, że na początku 2009 r. samorząd województwa umieścił na liście placówek przeznaczonych do przekształcania w spółki - w ramach rządowego planu B - sześć "marszałkowskich" szpitali na Lubelszczyźnie. Ich łączne zadłużenie sięgało wówczas 270 mln zł.

- Zahamowaliśmy wzrost zobowiązań tych szpitali. Jednak na razie samorządu woj. lubelskiego nie stać na wejście w plan B, czyli na pokrycie znacznych kosztów procedury likwidacji SPZOZ-ów i przekształcenia ich w spółki. Rząd daje zbyt małe pieniądze na pokrycie zobowiązań tych jednostek - stwierdził Arkadiusz Bratkowski.

- Poszukujemy nowych rozwiązań. Jest już plan, który pozwoliłby z jednej strony zapewnić właściwą opiekę zdrowotną mieszkańcom, a z drugiej - ograniczyć koszty funkcjonowania placówek, ale i nie doprowadzać do rywalizacji między szpitalami prowadzonymi przez samorząd województwa. Najpierw jednak musimy znać stan finansów na świadczenia w przyszłym roku - zaznaczył Arkadiusz Bratkowski, odpowiadając na pytanie o możliwości łączenia niektórych placówek lub ich oddziałów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH