Przywództwo w ochronie zdrowia oraz finanse i sprawy budżetowe związane z prowadzeniem placówek medycznych. Takie były główne wątki II Spotkania Menedżerów Służby Zdrowia w Karpaczu (20-22 września).

- Celem spotkania jest m.in. prezentacja i ocena możliwości zwiększenia efektywności zarządzania finansami ZOZ-ów poprzez wykorzystanie narzędzi systemu controllingu oraz usprawnienie organizacji opieki zdrowotnej dzięki rozwijaniu umiejętności przywódczych wśród pracowników tego sektora - informowała przed konferencją Beata Bokiej z firmy Consulting Tempo, która zorganizowała spotkanie w Karpaczu.

Międzynarodowy program

W części dotyczącej przywództwa przedstawiono dorobek projektu DELTAH, którego realizacja przez ośrodki akademickie i zakłady opieki zdrowotnej w czterech krajach (Polska, Wielka Brytania, Holandia, Belgia) właśnie dobiega końca. Projekt dotyczył stworzenia programu/kursu do wzmacniania cech przywódczych średniego personelu zarządczego.
- Naszym partnerem w Polsce był Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej.
W Karpaczu nie tylko dzieliliśmy się wnioskami płynącymi z rozważań akademickich, ale pokazywaliśmy też przykłady miniprojektów opracowanych i realizowanych przez uczestników kursów, w tym także szpitali, które zostały zaproszone do projektu w późniejszym okresie (Oświęcim, Tarnów, Limanowa, Dąbrowa Tarnowska i Krynica) - mówi dr Marcin Kautsch, kierownik Projektu DELTAH (Polska), Wydział Ochrony Zdrowia CM UJ. - Wydaje mi się, że udało nam się wykazać, że poprzez zainwestowanie w ludzi, przekazanie im władzy i odpowiedzialności, poleganie na ich wiedzy i znajomości problemów, z którymi się stykają, można osiągać znakomite efekty w kierowaniu ZOZ-em.
Wspomniane mini-projekty dotyczyły może z pozoru drobnych problemów, jednak bardzo utrudniających pracę i denerwujących, których dotychczas nie potrafiono rozwiązać. Okazało się jednak, że uczestnicy kursów byli w stanie poradzić sobie z tymi problemami.
Np. w Suchej Beskidzkiej udało się zlikwidować problemy z rejestracją telefoniczną (przed wdrożeniem rozwiązań zaproponowanych przez uczestników 1/3 rozmów nie była odbierana...), stworzono świetny program edukacyjny związany z profilaktyką raka piersi, przeszkolono kilkadziesiąt młodych osób (uczniów szkół ponadpodstawowych) w udzielaniu pierwszej pomocy, lepiej zorganizowano pracę magazynów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH