Podatkowy zawrót głowy

Zmiana definicji usługi zdrowotnej zwolnionej z VAT wywołała burzliwą dyskusję nad tym, co podlega opodatkowaniu - a to tylko jedna z kilku regulacji zmieniających w 2011 roku sytuację prawną i podatkową podmiotów działających w ochronie zdrowia.

Na początku trzeba odnotować podwyżkę stawek podatku VAT o jeden punkt procentowy wprowadzoną tzw. ustawą okołobudżetową z 26 listopada 2010 roku. Od 1 stycznia br. wzrost stawki podstawowej podatku od towarów i usług do 23% i podatku VAT na wyroby medyczne z 7 na 8% odczuły także szpitale czy przychodnie. Kwestia, czy będzie to miało znaczący wpływ na wyniki finansowe tych placówek, dzieli ekspertów. Nie ma jednak wątpliwości, że wzrosną koszty ponoszone przez szpitale i przychodnie, co nie jest rekompensowane waloryzacją wartości kontraktów zawieranych z NFZ.

Rewolucja w VAT

Wzrosną także koszty niektórych usług medycznych i okołomedycznych, które do końca 2010 roku były zwolnione z VAT.

- Nowelizacja ustawy o VAT z 29 października 2010 roku, która weszła w życie 1 stycznia, dokonała fundamentalnej zmiany w ochronie zdrowia.

Zostało to spowodowane koniecznością dostosowania polskiego prawa do dyrektywy unijnej 2006/112/WE - mówi Robert Mołdach, ekspert ds. ochrony zdrowia Pracodawców RP.

Do tej pory świadczenia medyczne były zwalniane z VAT automatycznie na podstawie szerokiej klasyfikacji statystycznej PKWiU, zawartej w katalogu usług zwolnionych w załączniku 4 do ustawy o VAT z 2004 roku.

- Nie było to jednak zgodne z przepisami unijnymi, które miały zupełnie inną definicję zwolnień dla opieki medycznej - wyjaśnia Krzysztof Wilk, starszy menedżer z firmy Deloitte Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Z tego powodu usunięto cały załącznik 4 i wprowadzono językiem opisowym (artykuł 43, ustęp 1, pkt 18 i 19 w ustawie o podatku od towarów i usług) definicję usług zwolnionych z VAT.

- Niestety, okazało się, że ta definicja nie jest precyzyjna, pojawiło się wiele usług medycznych, które nie mieściły się w tym opisie i zaczęły się kłopoty - mówi dr Robert Mołdach.

Zwolnienie przedmiotowe

Jak więc brzmi krytykowane sformułowanie?

Od podatku zwalnia się "usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej" oraz świadczone przez "lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarki i położne, psychologów oraz osoby wykonujące inne zawody medyczne".
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH