Kiedy życie od śmierci dzielą sekundy, ampułkostrzykawka może okazać się jedynym sposobem na uratowanie pacjenta

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że podawanie leku powinno koncentrować się na ułatwieniu jego aplikacji - m.in. poprzez skrócenie do minimum czasu podania specyfiku. Zapewnia to ampułkostrzykawka.
Taka forma jest szczególnie ważna w przypadkach ostrych reakcji alergicznych (anafilaksji), czyli w sytuacjach zagrożenia życia wywołanych przez pokarm, leki, ukąszenia i użądlenia owadów oraz inne alergeny, jak również w gabinetach stomatologicznych, gdzie dentysta - w przypadku nagłego wstrząsu anafilaktycznego pacjenta - musi ratować go sam.
Wielkie koncerny farmaceutyczne, w walce o klienta, starają się jak najszybciej reagować na potrzeby pacjentów. Jednym z przejawów tego trendu jest m.in. nowoczesna ampułkostrzykawka.
- Jest łatwa i szybka w podaniu, a ponadto zmniejsza ryzyko infekcji - stwierdza profesor Janusz Piekarczyk, szef Kliniki Chirurgii Szczękowej Akademii Medycznej w Warszawie.

Wyjść ze wstrząsu

Już od kilku tygodni w naszych aptekach są dostępne nowe opakowania Betaferonu, zawierające ampułkostrzykawki z rozpuszczalnikiem zamiast tradycyjnych fiolek. Ampułostrzykawki są szczególnie pomocne dla alergików - w przypadku ratowania życia podczas wstrząsu anafaliktycznego, który może wystąpić w przebiegu ostrej reakcji alergicznej wywołanej ukąszeniem przez osę, pszczołę, szerszenia, a ponadto: leki, żywność, lateks oraz czynniki fizyczne - np. wysiłek czy nagłe oziębienie organizmu. Wstrząs może wystąpić nie tylko u chorych cierpiących na alergię, ale także u osób nie cierpiących na to schorzenie - np. po niektórych lekach.
- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, która reakcja alergiczna rozwinie się we wstrząs. Możemy jednak określić grupę chorych szczególnie narażonych na wystąpienie wstrząsu. Są to przede wszystkim osoby uczulone na jad owadów oraz osoby, u których wcześniej wystąpił wstrząs pod wpływem alergenu, bez względu na jego rodzaj - tłumaczy profesor Piotr Kuna, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. - Najskuteczniejszym, a w zasadzie lekiem z wyboru w leczeniu wstrząsu jest adrenalina.
Powinna być podana domięśniowo w jak najkrótszym czasie od wystąpienia objawów wstrząsu. Czas ten decyduje o życiu i śmierci. Zbyt późne podanie adrenaliny - kiedy wstrząs wejdzie już w tzw. fazę nieodwracalną - nie uratuje życia - informuje profesor.
Adrenalina jest lekiem ratującym życie nie tylko w przypadku wstrząsu anafilaktycznego, ale także w innych sytuacjach - m.in. w ciężkich stanach astmatycznych. Lek ten normalnie jest dostępny w ampułkach i po nabraniu do strzykawki ma dość krótki okres stabilności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH