Instytut Aterotrombozy rozpoczął kampanię edukacyjną

Żadna z osób ankietowanych na warszawskiej ulicy nie wiedziała, co to jest aterotromboza. Nazwa ta jest skrótem zakrzepowego powikłania miażdżycy (z połączenia słów: atherosclerosis - miażdżyca i thrombosis - zakrzepica), głównej przyczyny zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu.
Naturę największego zabójcy Polaków (48% przyczyn zgonów) powinien znać każdy dorosły, a nawet dzieci, u których występują objawy aterotrombozy. I właśnie upowszechnianie wiedzy było jednym z powodów powstania w ub.r. Instytutu Aterotrombozy.
Czy więc z punktu "marketingowego" sama nazwa jest właściwa? Czas to pokaże, a pomocne może być... częste używanie pojęcia "aterotromboza".
- Istotą zakrzepowego powikłania miażdżycy jest powstawanie blaszek miażdżycowych.
Ich uszkodzenie, czy to poprzez pęknięcie, w wyniku erozji, czy skomplikowanych procesów biochemicznych, aktywuje płytki i prowadzi do utworzenia skrzepliny o dużej zawartości płytek miażdżycowych - wyjaśniał podczas konferencji prasowej prof.Andrzej Budaj z Kliniki Kardiologii Szpitala Grochowskiego w Warszawie, przewodniczący Instytutu Aterotrombozy.
- Skrzeplina zamyka światło naczynia tętniczego i powoduje ostry zespół niedokrwienia, który może prowadzić do trwałej martwicy tkanek. Proces ten dotyczy mięśnia sercowego, mózgu, ale także kończyn. Pewne chwilowe objawy, jak zaburzenia wzroku, czy niedowład kończyn, mogą być ostrzeżeniem dla pacjenta i powinny skłaniać do prewencyjnego leczenia - stwierdził profesor.
Na aterotrombozę Polacy sami zapracowują przez wiele lat trybem życia. W 90% decyduje o tym 9 czynników "ryzyka", w tym: podwyższony poziom cholesterolu na skutek niewłaściwego odżywiania (dotyczy 67% Polaków), nadciśnienie tętnicze (cierpi 30% Polaków), palenie tytoniu, otyłość brzuszna, brak ruchu, nieradzenie sobie ze stresem, cukrzyca.
Zmiany miażdżycowe są odwracalne, dlatego Instytut Aterotrombozy chce upowszechniać wiedzę, jak można zahamować postęp miażdżycy i zapobiec jej powikłaniom - przez regularny wysiłek fizyczny, rzucenie palenia papierosów, powrót do właściwej wagi, racjonalne żywienie. Instytut przewiduje też edukację lekarzy.
Miażdżyca ma różne postaci. Może być wykryta i leczona przez lekarza pierwszego kontaktu, kardiologa, neurologa, a nawet pediatrę.
Nie bez kozery w Radzie Programowej Instytutu znalazło się 17 wysokiej klasy znanych specjalistów z różnych dziedzin.
Ważnym elementem programu wymiany wiedzy o aterotrombozie i doświadczeń jest uruchomienie portalu pod adresem www. aterotromboza.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH