Od połowy kwietnia obowiązują nowe minimalne wymagania dla szpitalnych oddziałów ratunkowych, dotyczące m.in. ich wyposażenia

Od 14 kwietnia br. szpitalne oddziały ratunkowe muszą spełniać nowe wymagania, ustalone Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 15 marca 2007 r. Dotyczą m.in. wyposażenia, organizacji oraz zasobów kadrowych szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR).
Zgodnie z nowymi przepisami, szpitalny oddział ratunkowy powinien posiadać wydzielone następujące obszary:

  • segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć
  • resuscytacyjno-zabiegowy
  • wstępnej intensywnej terapii
  • terapii natychmiastowej
  • obserwacji
  • konsultacyjny
  • laboratoryjno-diagnostyczny
  • stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego, jeśli oddział takie zespoły w swojej strukturze posiada
  • zaplecze administracyjno-gospodarcze.

Obszar segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć lokalizuje się bezpośrednio przy wejściu i wjeździe do oddziału. W obszarze tym stanowisko powinno zostać wyposażone w środki łączności zapewniające kontakt pomiędzy centrum powiadamiania ratunkowego, zespołami ratownictwa medycznego (w tym lotniczymi) a SOR oraz kompleksową łączność wewnątrzszpitalną. Ponadto należy zapewnić niezależny stały nasłuch na kanale ogólnopolskim i stanowisko wyposażone w system bezprzewodowego przywoływania osób, a także stanowiska - rejestratorki medycznej i dekontaminacji.

Wyposażenie

Obszar resuscytacyjno-zabiegowy powinien składać się z 2 sal z jednym stanowiskiem resuscytacyjnym w każdej z nich albo jednej sali z dwoma stanowiskami resuscytacyjno-zabiegowymi.
Powierzchnia przeznaczona dla stanowiska resuscytacyjno-zabiegowego powinna wynosić co najmniej 20 mkw.
Wyposażenie stanowiska resuscytacyjnego to m.in.: stół zabiegowy z lampą operacyjną, aparat do znieczulania z wyposażeniem stanowiska do znieczulania, zestaw do monitorowania czynności życiowych, aparat do szybkiego przetaczania płynów oraz przyłóżkowy zestaw rtg. Pomieszczenia sal zabiegowych SOR powinny wynosić co najmniej 20 mkw.
W skład obszaru obserwacji powinny wchodzić co najmniej 4 stanowiska o powierzchni co najmniej 12 mkw.
Stanowisko takie powinno być wyposażone w wyroby medyczne i produkty lecznicze umożliwiające zakładanie opatrunków gipsowych; w pomieszczeniu należy też zapewnić dostęp do źródła tlenu, powietrza i próżni oraz przestrzeń do umieszczenia stanowiska do znieczulania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH