Podstawowym problemem, utrudniającym w Polsce wprowadzanie nowoczesnych metod terapii nowotworowych, jest zła organizacja leczenia

Większość nowotworów odpowiednio wcześnie wykrytych da się wyleczyć. Polskie centra onkologiczne znają i stosują skutecznie metody nowoczesnego leczenia, jeśli pozwala im na to płatnik. Nie byłoby więc tak czarnych statystyk - uważają specjaliści - gdyby nie słaba wykrywalność we wczesnym stadium rozwoju raka, ułomna organizacja i złe finansowanie leczenia onkologicznego.
- Zapadalność na nowotwory w Polsce to ok. 130 tys. zachorowań rocznie, a tzw. chorobowość, czyli liczba osób, u których kiedykolwiek rozpoznano nowotwór, wynosi ok. 600 tys. - mówi doc. Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Piersi w Centrum Onkologii w Warszawie. - Mamy więc do czynienia z dużym problemem społecznym.
Tych 600 tys. osób żyje i funkcjonuje w społeczeństwie dzięki leczeniu. Przy tym szansa na powrót do normalnego życia mogłaby dotyczyć dwu-, trzykrotnie większej liczby osób, gdyby doceniono wagę leczenia i skalę zachorowalności, a więc gdyby finansowanie leczenia było proporcjonalne do potrzeb, a rozwiązania organizacyjne sprzyjały osiągnięciu jak najlepszych rezultatów.

O co płatnik powinien pytać

W opinii onkologów podstawowym problemem, utrudniającym wprowadzanie nowoczesnych metod leczenia, jest zła organizacja. Ich zdaniem, wyniki osiągane przez placówki medyczne winny decydować o wysokości zawieranych z NFZ kontraktów.
Zdaniem doktora Janusza Medera, kierownika Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego w Centrum Onkologii w Warszawie i prezesa Polskiej Unii Onkologii, płatnik, zanim wyda złotówkę, powinien wykonawcy usług zadać pytanie o wyniki leczenia udokumentowane wiarygodną sprawozdawczością oraz o jakość usług zapewnianych przez placówkę.
- W Centrum Onkologii w Warszawie i akademickich klinikach medycznych, do których trafia łącznie 40% chorych na raka w Polsce, wyleczalność jest porównywalna z poziomem Europy Zachodniej i wynosi 65% dla kobiet oraz 45% dla mężczyzn - mówi dr Janusz Meder.
W innych szpitalach w Polsce, gdzie leczy się 60% pacjentów onkologicznych, wyniki są znacznie gorsze. Stąd średnia wyleczeń na nowotwory w Polsce wynosi 32% dla kobiet, a mężczyzn - 27%.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH