Po pierwsze praca zespołowa

Poprzednie wytyczne w zakresie postępowania z chorymi z nabytymi wadami serca ukazały się z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) jeszcze w roku 2007 i naturalne jest, że w okresie minionych pięciu lat, tj. 2007-2012, uległy nieco dezaktualizacji dzięki postępowi medycyny w obszarze diagnostyki i terapii sercowo-naczyniowej - przypomina prof. Marian Zembala, konsultant krajowy w dziedzinie kardiochirurgii, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Rynek Zdrowia: - Co decyduje o konieczności wprowadzenia zmian w obowiązujących wytycznych?

Prof. Marian Zembala: - Nowe wytyczne powstają zawsze w oparciu o udokumentowane publikacje, które poprzez upublicznione metaanalizy, randomizowane wieloośrodkowe badania porównawcze (poziom referencyjności A), międzynarodowe rejestry, krajowe rejestry i badania randomizowane (poziom referencyjności B) czy wreszcie poprzez udokumentowane opinie ekspertów (poziom wiarygodności C) wpływają na wypracowanie nowej strategi postępowania w diagnostyce i terapii.

Wypracowanie tej strategii polega na wskazaniu, że takie postępowanie jest najlepsze, najbardziej bezpieczne dla chorego (Klasa zaleceń I) lub też, że za zastosowaniem danego postępowania przemawiają korzyści i bezpieczeństwo danej metody (Klasa zaleceń II a lub II b). Klasa zaleceń III wskazuje, że konkretne postępowanie nie powinno być przyjęte, bowiem bardziej szkodzi niż pomaga.

- Możemy więc przyjąć, że w Polsce taki postęp w leczeniu zastawkowych wad serca w ostatnich latach się dokonał?

- W minionych pięciu latach dokonał się istotny postęp w leczeniu nabytych i wrodzonych wad serca.

Starannie dokumentuje to Krajowy Rejestr Operacji Kardiochirurgicznych KROK, który jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji dla leczących i odpowiedzialnych za proces leczenia w Polsce o jakości leczenia, skali ryzyka, a także o poziomie kosztów.

Najważniejszy jest fakt, że wyniki leczenia kardiochirurgicznego w leczeniu wad serca zarówno nabytych, jak i wrodzonych, są dobre, na poziomie zbliżonym do danych baz europejskich (EACTS) i amerykańskich (STS), a czasami nawet nieco lepsze niż w innych krajach, takich jak Niemcy czy Wielka Brytania. To dobre świadectwo dla polskiej kardiologii i kardiochirurgii.

- Czy te nowe badania, o których pan wspomina, to jedyny powód zmiany wytycznych postępowania w zastawkowych wadach serca?

- Nie. Był także inny powód zmian wytycznych, może jeszcze ważniejszy. Otóż dzięki wnioskom wyciągniętym z "Wytycznych postępowania w chorobie niedokrwiennej serca" z roku 2010 lekarze praktycy zrozumieli, że nie da się nowocześnie i bardziej skutecznie leczyć, kiedy w procesie podejmowania decyzji o wyborze metody leczenia i jej ryzyka nie uczestniczy reprezentacja tzw. zespołu leczącego. Sukcesem nowoczesnej europejskiej kardiologii i kardiochirurgii było wprowadzenie Heart Team jako zespołu wypracowującego decyzje o wyborze sposobu leczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH