Łączenie samodzielnych publicznych ZOZ-ów a dostępność do świadczeń

Czy akt o połączeniu samodzielnych publicznych ZOZ-ów powinien zawierać również postanowienia dotyczące uregulowań w zakresie dostępności do dalszych nieprzerwanych świadczeń udzielanych przez te zakłady? Odpowiedź na to pytanie jest szczególnie ważna dla szefów placówek i organów założycielskich planujących przekształcenia i reorganizację lecznictwa na swoim terenie.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o ZOZ-ach (Dz.U. nr 143, poz.1032) łączenie się samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej może być dokonane przez: r przeniesienie całego mienia co najmniej jednego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (przejmowanego) na inny samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (przejmujący) albo: r utworzenie nowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej powstałego z co najmniej dwóch łączących się samodzielnych publicznych ZOZ-ów.
Podmioty, które utworzyły samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, mogą dokonać połączenia tych zakładów w drodze rozporządzenia, zarządzenia albo uchwały - w przypadku zakładów utworzonych przez ten sam podmiot.
W przypadku zakładów utworzonych przez różne podmioty, połączenie zakładów możne zostać dokonane w drodze porozumienia.
Akt o połączeniu zakładów powinien zawierać w szczególności postanowienia o: r nazwie SP ZOZ-u powstałego w wyniku połączenia (w przypadku utworzenia nowej placówki z co najmniej dwóch łączących się samodzielnych publicznych zoz -ów), r przejęciu mienia zakładu przejmowanego albo zakładów łączących się, r zasadach odpowiedzialności za zobowiązania zakładu przejmowanego albo zakładów łączących się, r terminie złożenia wniosku (o wykreślenie przejmowanego zakładu z rejestru zakładów opieki zdrowotnej albo wniosku o wpisanie w rejestrze zakładów opieki zdrowotnej, o którym mowa w art.43i ust.1 pkt 1 albo 2 ustawy), nie wcześniejszym niż trzy miesiące od dnia wydania lub przyjęcia aktu o połączeniu.
W przypadku połączenia w wyniku przeniesienia mienia na inny SP ZOZ, akt o połączeniu zawiera także nazwę i siedzibę zakładu przejmowanego. Natomiast w przypadku utworzenia nowego samodzielnego ZOZ-u, akt o połączeniu powinien też zawierać nazwy i siedziby zakładów łączących się.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.