Łączenie samodzielnych publicznych ZOZ-ów a dostępność do świadczeń

Czy akt o połączeniu samodzielnych publicznych ZOZ-ów powinien zawierać również postanowienia dotyczące uregulowań w zakresie dostępności do dalszych nieprzerwanych świadczeń udzielanych przez te zakłady? Odpowiedź na to pytanie jest szczególnie ważna dla szefów placówek i organów założycielskich planujących przekształcenia i reorganizację lecznictwa na swoim terenie.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o ZOZ-ach (Dz.U. nr 143, poz.1032) łączenie się samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej może być dokonane przez: r przeniesienie całego mienia co najmniej jednego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (przejmowanego) na inny samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (przejmujący) albo: r utworzenie nowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej powstałego z co najmniej dwóch łączących się samodzielnych publicznych ZOZ-ów.
Podmioty, które utworzyły samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, mogą dokonać połączenia tych zakładów w drodze rozporządzenia, zarządzenia albo uchwały - w przypadku zakładów utworzonych przez ten sam podmiot.
W przypadku zakładów utworzonych przez różne podmioty, połączenie zakładów możne zostać dokonane w drodze porozumienia.
Akt o połączeniu zakładów powinien zawierać w szczególności postanowienia o: r nazwie SP ZOZ-u powstałego w wyniku połączenia (w przypadku utworzenia nowej placówki z co najmniej dwóch łączących się samodzielnych publicznych zoz -ów), r przejęciu mienia zakładu przejmowanego albo zakładów łączących się, r zasadach odpowiedzialności za zobowiązania zakładu przejmowanego albo zakładów łączących się, r terminie złożenia wniosku (o wykreślenie przejmowanego zakładu z rejestru zakładów opieki zdrowotnej albo wniosku o wpisanie w rejestrze zakładów opieki zdrowotnej, o którym mowa w art.43i ust.1 pkt 1 albo 2 ustawy), nie wcześniejszym niż trzy miesiące od dnia wydania lub przyjęcia aktu o połączeniu.
W przypadku połączenia w wyniku przeniesienia mienia na inny SP ZOZ, akt o połączeniu zawiera także nazwę i siedzibę zakładu przejmowanego. Natomiast w przypadku utworzenia nowego samodzielnego ZOZ-u, akt o połączeniu powinien też zawierać nazwy i siedziby zakładów łączących się.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH