Po pierwsze dobrze liczyć

Kalkulacja kosztów a koszty pośrednie w zakładach opieki zdrowotnej

Celem głównym artykułu jest opisanie sposobu rozliczania kosztów pośrednich w 4 szpitalach wielospecjalistycznych podległych samorządowi województwa dolnośląskiego.

Cele szczegółowe to:
1. Pokazanie trudności kwalifikowania kosztów pośrednich,
2. Metodyka kalkulacji kosztów pośrednich,
3. Koszty pośrednie a koszt wytworzenia usługi medycznej.

Podjęta tematyka oraz cel artykułu zdecydowały o przyjęciu dwóch zasadniczych metod badawczych. Pierwsza to metoda dogmatyczno-prawna, polegająca na analizie obowiązującego stanu prawnego.

Drugą metodą jest badanie empiryczne, mające na celu ustalenie stanu faktycznego, tzn. procentowego udziału kosztów bezpośrednich i pośrednich w kosztach wytworzenia usług medycznych w 4 szpitalach wielospecjalistycznych podległych samorządowi województwa dolnośląskiego.

Wprowadzenie

Rachunek kosztów w zakładach opieki zdrowotnej to ogół działań zmierzających do ustalenia wysokości kosztów własnych wykonywanych świadczeń zdrowotnych poniesionych w określonym czasie. Na koszt wytworzenia produktów - usług medycznych składają się koszty bezpośrednie i koszty pośrednie.

Ustawa o rachunkowości nie definiuje wprost kosztów pośrednich, jedynie w art. 34b ust. 2 ustawa mówi o kosztach wytworzenia, które można jedynie w sposób pośredni przyporządkować przychodom. Również art. 28 ust. 3 powyższej ustawy mówi o koszcie wytworzenia produktu, który obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną częścią kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu.

Przyjęte rozwiązania rozliczania kosztów bezpośrednich i pośrednich muszą być opisane w przyjętej polityce rachunkowości, zgodnie z art. 4 Ustawy o rachunkowości.

Obserwując realizację zadań związanych z podsystemem rachunkowości zarządczej, daje się zauważyć, że przepisy rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 22.12.1998 r. (Dz. U. 1998 Nr 164, poz. 1194 ze zm.) są mało precyzyjne i pozostawiają dużą swobodę w praktycznym zastosowaniu.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH