Po pierwsze bezpieczeństwo

Uczestnicy sesji "Inwestycje w placówkach medycznych" podczas VII Forum Rynku Zdrowia podkreślali, że kończą się już środki unijne z perspektywy finansowej 2007-13, tymczasem szpitale czeka dostosowanie do wymogów ministerialnych (do 2016 r.). Istnieją jednak inne narzędzia, pozwalające m.in. na pozyskiwanie środków finansowych z rynku.

Iwona Załuska, prezes zarządu Upper Finance Consulting Sp. z o.o., firmy specjalizującej się w pozyskiwaniu finansowania w branży medycznej, przedstawiła szereg rozwiązań, z których lecznice mogą skorzystać, m.in. kredyty bankowe. Podkreślała, że przenoszenie aportem nieruchomości do spółek celowych sprawia, że szpitale (nawet te z ujemnym wynikiem) uzyskują zdolność kredytową.

Zdaniem prezes Iwony Załuskiej, ciekawym narzędziem pozyskania środków jest leasing zwrotny z nieruchomości.

Zauważa, że jest to instrument bardziej efektywny niż kredyt bankowy. Według niej, lecznice mogą skorzystać także z emisji obligacji. Na drodze do tego źródła finansowania stoi konieczność spełnienia zasadniczego warunku - spółka emitent musi być "na plusie".

- Można się przymierzyć także do wprowadzenia szpitala na NewConnect.

To jest chyba najtańsze źródło finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych - zauważyła Iwona Załuska.

Razem z miastem

Marek Nowak, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. W. Biegańskiego w Grudziądzu, prezentował możliwości finansowania inwestycji, jakie daje utworzenie spółki z udziałem szpitala i samorządu.

Jak tłumaczył, spółka będzie remontowała szpital, kupowała sprzęt, budowała, unowocześniała, dbała o bezpieczeństwo.

- Ja zajmę się tym, do czego jestem stworzony, czyli świadczeniami zdrowotnymi - tłumaczył dyrektor.

Marek Nowak przypomniał, że skończyło się już pierwsze rozdanie unijnych środków na lata 2007-13. Na dodatek obecnie także samorządy są już pod ścianą.

- Mocno inwestowały i trudno spodziewać się z tej strony wsparcia - uważa dyrektor Nowak. Dlatego grudziądzki szpital korzysta ze wsparcia spółki, która została powołana z samorządem (60% udziałów posiada miasto Grudziądz, 40% - szpital).

Jak tłumaczył Marek Nowak, jest to spółka z o.o., która pełni funkcję operatora finansowego. Podkreślał, że kluczowa jest umowa pomiędzy spółką a szpitalem. Według niego, ważne jest, aby zagwarantować sobie pozycję jedynego operatora medycznego. Dodał, że w spółce nie są angażowane środki z kontraktów NFZ, ponieważ spłaca ona swoje zobowiązania ustaloną wysokością dzierżawy. - Szpital ma oczywiście prawo prowadzić działalność na dzierżawionym majątku - informował dyrektor grudziądzkiego szpitala.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH