Projekt ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych przewiduje m.in., że dyrektorzy szpitali będą zobowiązani do wdrożenia systemu zapobiegania zakażeniom

Problem zwalczania zakażeń szpitalnych w obecnej ustawie nie jest dostatecznie uregulowany, a przede wszystkim nie ma w niej żadnych sankcji wobec osób, które nie wywiązują się z obowiązków. To się zmieni - zapowiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Zbigniew Religa.
Podczas tej samej konferencji minister Religa przedstawił raport z kontroli (szerzej o raporcie - str. 76-78), z którego wynika, że w polskich szpitalach wykonuje się za mało badań mikrobiologicznych w porównaniu z pozostałymi krajami Unii Europejskiej.
Szpitale nie podejmują też działań, żeby zmienić tę sytuację. Zdaniem ministra, wynika to z braku dostatecznej liczby epidemiologów i kadry pielęgniarskiej, a także niechęci do informowania o zakażeniach wewnątrzszpitalnych.

Badania mikrobiologiczne

Projekt nowelizowanej ustawy zakłada m.in., że dyrektorzy szpitali, którzy nie zgłoszą zakażeń, będą karani mandatem w wysokości 5 tys. zł. Obowiązkiem kierownika zakładu opieki zdrowotnej i każdej osoby wykonującej zawód medyczny będzie m.in.:

  • ocena ryzyka wystąpienia zakażenia

  • monitorowanie czynników ryzyka

  • opracowanie, wdrożenie i nadzór nad procedurami zapobiegającymi zakażeniom

  • stosowanie środków ochrony indywidualnej i zbiorowej.

Przewiduje się ponadto wprowadzenie obowiązku wykonywania badań mikrobiologicznych oraz analizę lokalnej sytuacji epidemiologicznej zakażeń, co przekłada się na konieczność rejestracji zakażeń i czynników alarmowych oraz zgłaszanie w ciągu 24 godzin epidemicznego wzrostu liczby zakażeń powiatowemu inspektorowi sanitarnemu. Obowiązywać będzie także prowadzenie wewnętrznej kontroli i konieczność udostępniania jej wyników Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Projekt nowej ustawy zobowiązuje także dyrektorów szpitali do wdrożenia systemu zapobiegania zakażeniom. Ma on polegać na powołaniu zespołu oraz komitetu zakażeń szpitalnych, ocenie ryzyka, monitorowaniu występowania zakażeń, zapewnieniu warunków izolacji chorych zakażonych i osób o zwiększonej podatności na zakażenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH