Wreszcie będzie możliwe formalne kwestionowanie decyzji refundacyjnych

W projekcie ustawy refundacyjnej pozytywnie należy ocenić wprowadzenie indywidualnych, wydawanych przez ministra zdrowia decyzji administracyjnych w zakresie ustalenia ceny i objęcia produktu refundacją, jak również brak wyłączenia stosowania przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, co umożliwi formalne kwestionowanie decyzji refundacyjnych i cenowych.

Pozytywnym rozwiązaniem jest również wprowadzenie formalnego trybu prowadzenia negocjacji cenowych oraz zmiana sposobu wyznaczania podstawy limitu z najtańszego objętego refundacją leku na oparty o udział grupy leków w rynku.

Projekt zawiera też kontrowersyjne rozwiązania, w tym "podatek od refundacji", instrumenty dzielenia ryzyka oraz system "pay-back". Rozwiązania te prowadzą do obciążenia firm farmaceutycznych częścią ryzyka związanego z przekroczeniem przez NFZ limitu środków przeznaczonych w danym roku na refundację.

Istotną zmianą jest wprowadzenie obowiązkowej urzędowej marży hurtowej, którą jednak przedsiębiorcy prowadzący obrót będą mogli między siebie podzielić.

Projekt zakłada wprowadzenie stałych cen urzędowych oraz marż hurtowych i detalicznych.

Takie rozwiązanie może uniemożliwić stosowanie promocji cenowych na objęte refundacją produkty. Analiza systemu marż detalicznych prowadzi do wniosku, że na wprowadzeniu nowych rozwiązań stracić może również wiele aptek. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH