W odróżnieniu od prywatyzacji, w PPP infrastruktura pozostaje w rękach jednostek publicznych

Partnerstwo publiczno-prywatne może mieć zastosowanie przy budowie nowych placówek szpitalnych w Polsce, ale również przy rozbudowie i modernizacji istniejących szpitali. Model PPP może zdynamizować rozwój i znacząco poprawić jakość usług w ochronie zdrowia, nawet jeśli na początku poprawa standardu obejmie jedynie kwestie infrastruktury.

Model ten, w odróżnieniu od prywatyzacji, pozostawia własność infrastruktury w rękach jednostek publicznych, a dodatkowo daje możliwości kontroli jakości usług świadczonych przez partnera prywatnego i możliwości pomniejszenia wynagrodzenia w przypadku, gdy usługi nie spełniają standardów określonych w umowie PPP.

Z uwagi na brak doświadczenia w zastosowaniu formuły PPP w Polsce, model zaangażowania partnera prywatnego do budowy i zarządzania placówką służby zdrowia (z wyłączeniem świadczeń medycznych) wydaje się być łatwiejszy do realizacji. W przypadku tego typu modelu PPP, partner prywatny jest zazwyczaj odpowiedzialny za zaprojektowanie, budowę, sfinansowanie i utrzymanie placówki przez z góry ustalony okres (zwykle 20-30 lat). W praktyce oznacza to transfer ryzyka budowy i dostępności na partnera prywatnego.

Jak wynika z doświadczeń innych krajów, wynagrodzenie partnera prywatnego w tego typu transakcji będzie miało najczęściej formę płatności za dostępność, pomniejszanej na zasadach określonych w umowie PPP w przypadku obniżonego standardu świadczonych usług lub w przypadku ograniczonej dostępności obiektu.

Partner publiczny jest odpowiedzialny za zapewnienie odpowiednich środków na poczet płatności za dostępność w całym okresie trwania umowy PPP, przy czym są to zazwyczaj środki generowane poprzez świadczenie usług medycznych oraz niejednokrotnie subsydia z budżetów krajowych/lokalnych. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH