Płatne studia na kierunkach lekarskich?

Problemy kadrowe związane z kształceniem niedostatecznej liczby lekarzy potęguje emigracja. Pojawiają się więc pomysły, jak powstrzymać ich wyjazdy z Polski. Jeden z nich po raz kolejny zgłosił niedawno wicepremier JAROSŁAW GOWIN. Ministerstwo Zdrowia powiedziało "nie", ale prowadzi dalsze analizy.

Na początku lutego br. wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin ponownie wrócił do swojego pomysłu sprzed niemal roku, zgodnie z którym studia w zawodach medycznych mają być płatne. Na czesne, umożliwiające kształcenie, studenci mieliby otrzymywać stypendia. Później musieliby je odpracować, pozostając w kraju, co miałoby zapobiec emigracji młodych lekarzy za granicę.

Złośliwi twierdzą, że idea tego pomysłu wydaje się mieć genezę w ustawie z marca 1950 roku, której celem było "zapobieżenie płynności kadr pracowników w zawodach lub specjalnościach szczególnie ważnych dla gospodarki uspołecznionej". Chodzi oczywiście o osławione nakazy pracy.

Jarosław Gowin tłumaczy, że odpłatność za studia lekarskie powinna zostać wprowadzona w połączeniu ze stypendiami, które pokrywają 100% kosztów. Trzeba byłoby je odpracowywać przez kilka lat. - Jeżeli młody lekarz chce wyjechać za granicę, niech zwróci stypendium - mówił minister Gowin.

Co na to unijne prawo?

Argumentacja ministra sprowadza się do ponoszonych przez budżet wysokich kosztów kształcenia lekarzy, którzy następnie wyjeżdżają do zamożniejszych krajów, chociażby Anglii, Norwegii, Francji czy Niemiec. Nie widzi też sprzeczności z Konstytucją zasady wprowadzającej odpłatność za studia medyczne i zwrot kosztów w przypadku podjęcia przez lekarza pracy za granicą.

Jak do tego pomysłu ma się polskie i unijne prawo? Zgodnie z ar t. 70 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna, a władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia.

- Ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością, jednakże na gruncie aktualnie obowiązujących przepisów nie jest możliwe wprowadzenie powszechnej i całkowitej odpłatności za studia medyczne - tłumaczy Milena Kruszewska, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Zdrowia.

Pojawia się też ważne pytanie. Co z prawem (art. 45 Traktatu o funkcjonowaniu UE) zapewniającym swobodę przepływu pracowników wewnątrz UE?

- Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, środek ograniczający swobodny przepływ pracowników można dopuścić w przypadku, gdy środek ten dąży do osiągnięcia zgodnego z traktatem celu, jest uzasadniony nadrzędną racją interesu ogólnego i nie wykracza ponad środki konieczne do osiągnięcia celu - stwierdza Kruszewska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH