Plany są ambitne

22 marca zakończył się XII Krajowy Zjazd Lekarzy. Delegaci wybrali nowe władze samorządu lekarskiego. Wybory prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej upłynęły w bardzo spokojnej atmosferze.

Kandydatów było dwoje: dotychczasowy - dr Maciej Hamankiewicz - i Jolanta Orłowska-Heitzman, która przez ostatnie dwie kadencje w Naczelnej Izbie Lekarskiej pełniła funkcję Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

Jeszcze przed wyborami delegaci przewidywali, że to raczej dr. Hamankiewiczowi przypadnie wygrana i tak się stało - głosowało na niego 290 delegatów, a na jego kontrkandydatkę 104. Była to duża przewaga, jednak trzeba przyznać, że nie druzgocąca. Jolanta Orłowska-Heitzman, która pełniła funkcję niepopularną zwykle wśród lekarzy, znalazła wielu zwolenników.

Nowym Naczelnym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej został Grzegorz Wrona. Uzyskał 227 głosów i pokonał trzech konkurentów: Artura Hartwicha, Stefana Kopocza i Marka Rybkiewicza, na których łącznie oddano 169 głosów.

- Bardzo mi zależy, żeby zawód lekarza, który jest przecież zawodem zaufania publicznego, nie stracił należnej mu godności. Zapewniam, że uczynię wszystko, aby dogłębnie wyjaśniać wszystkie sprawy trafiające do biura rzecznika i będę ściśle współpracować z okręgowymi rzecznikami odpowiedzialności zawodowej - podkreślił Grzegorz Wrona.

Jaka to będzie kadencja?

Grzegorz Wrona przejął funkcję NROZ od Jolanty Orłowskiej-Heitzman. Nie mogła ona startować po raz kolejny w wyborach na tę funkcję, ponieważ można ją sprawować tylko przez dwie kadencje.

Nowy rzecznik był pytany przez delegatów i dziennikarzy, czy przyjrzy się działalności ministra zdrowia i ewentualnie będzie prowadził przeciwko niemu postępowanie o działania przeciwko środowisku lekarskiemu. Rzecznik stwierdził, że takie działania wymagają dogłębnej analizy i są niezwykle trudne. Jednak nie zaprzeczył, że mogą być prowadzone.

Jaka będzie ta druga kadencja Macieja Hamankiewicza jako prezesa samorządu lekarskiego? W swoim programie wyborczym prezes Hamankiewicz podkreślał, że będzie piętnował fatalny i przestarzały system ochrony zdrowia. Chce też wzmocnienia prawnego bezpieczeństwa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty.

Ma zamiar nagłaśniać absurdy administracyjne i na bieżąco raportować o nich do właściwych instytucji. Nadal chce kłaść nacisk na tworzenie systemów zapobiegających niepożądanym zdarzeniom i błędom medycznym. Hamankiewicz zadeklarował też aktywną współpracę NRL z organami odpowiedzialności zawodowej, komisji rewizyjnej i komisji wyborczej samorządu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH