Plany mamy obiecujące

Co ważnego wydarzyło się w polskiej onkologii w 2014 r.? Wydaje się, że na szczególną uwagę zasługują trzy wydarzenia: polski Cancer Plan oraz projekty: pakietu onkologicznego i tzw. szybkiej ścieżki w diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych.

3 lipca br. prof. Jacek Jassem, do niedawna przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, poinformował, że po wielu miesiącach prac Strategia Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024 została przekazana do Ministerstwa Zdrowia. Głównym celem Strategii jest poprawa populacyjnych wskaźników zachorowalności i umieralności związanych z chorobami nowotworowymi w Polsce oraz poprawa jakości życia chorych na nowotwory.

U źródeł jej powstania leży długotrwała, pogłębiająca się frustracja polskiego środowiska medycznego, które od dawna nie ma możliwości wykorzystania wszystkiego, co oferuje pacjentowi współczesna medycyna. - Dlatego nasz kraj rażąco odstaje od reszty Europy, a polscy chorzy nie mają dostępu do tego, co jest w zasięgu pacjentów w innych państwach. Taka sytuacja uniemożliwia w zasadzie wykonywanie zawodu lekarza - mówił wówczas prof. Jassem.

- Od samego początku działaliśmy w uzgodnieniu z resortem zdrowia, aby nasz projekt nie okazał się kolejną petycją, ale czymś znacznie więcej - wskazał profesor.

Strategia Walki z Rakiem w Polsce (dokument liczący 142 strony) proponuje podjęcie 90 działań, które zrealizują 30 celów operacyjnych w 5 obszarach: organizacji i zarządzania systemem zwalczania chorób nowotworowych, nauki i badań nad rakiem, profilaktyki pierwotnej i wtórnej, diagnostyki i leczenia oraz jakości życia w trakcie i po leczeniu.

Twórcy Strategii zaproponowali m.in. zniesienie limitów w onkologii, wyposażenie lekarzy POZ w dodatkowe kompetencje diagnostyczne oraz przejęcie przez nich koordynacji pierwszego etapu postępowania prowadzącego do rozpoznania lub wykluczenia nowotworu.

Ponadto w ciągu pięciu lat miałaby powstać - na bazie już istniejących placówek - sieć 200-300 ośrodków szybkiej diagnostyki onkologicznej (OSD). Będzie w nich realizowany, według jednolitych standardów jakościowych i proceduralnych, bez limitów ilościowych, pełny proces diagnostyczny. Strategia mówi także o wielodyscyplinarnych konsyliach lekarskich, ośrodkach kompetencji zajmujących się leczeniem poszczególnych rodzajów nowotworów, dostępności nowoczesnych metod leczenia, wprowadzeniu szybkiej ścieżki dla niektórych decyzji refundacyjnych, łatwiejszych zmianach w programach lekowych i rozwoju diagnostyki molekularnej, decydującej o zastosowaniu leczenia celowanego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH