Producent zwróci brytyjskiemu NHS wydatki na lek onkologiczny za tych pacjentów, u których preparat nie odniósł zadowalających korzyści terapeutycznych

W 2006 roku brytyjska agencja NHS uznała, że monoterapia bortezomibem w leczeniu szpiczaka mnogiego jest efektywniejsza klinicznie w porównaniu do terapii deksametazonem, ale nie jest efektywna kosztowo. NHS odmówił wtedy finansowania leku. Jego producent, Janssen-Cilag, zaproponował więc nowe rozwiązanie: koncern zwróci narodowemu płatnikowi wydatki na lek za tych pacjentów, u których nie odniósł on zadowalających korzyści terapeutycznych.
Kwestionując zasadność finansowania leku ze środków publicznych, NHS oparł się na ocenie brytyjskiego National Institute for Clinical Excellence (NICE) - odpowiednika naszej Agencji Oceny Technologii Medycznych - który uznał, że bortezomib jest efektywny kosztowo w leczeniu pierwszego nawrotu choroby, ale nie jest efektywny kosztowo w leczeniu drugiego i następnych nawrotów. Kontynuacja leczenia pacjentów z minimalną odpowiedzią byłaby dla płatnika związana z wysokimi kosztami.

Jasne kryterium

Propozycja Janssen-Cilag skłoniła NICE do rekomendowania leku, ale na określonych w dwustronnej umowie między płatnikiem i producentem zasadach (patrz ramka).
- Znając wartość kliniczną leku Velcade (bortezomib) uznawanego za standardowe leczenie chorych na szpiczaka mnogiego w Europie, Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach, firma Janssen-Cilag zaakceptowała program The Velcade Response Scheme (VRS), dzięki czemu pacjenci w Wielkiej Brytanii uzyskali możliwość leczenia preparatem Velcade w terapii szpiczaka mnogiego po pierwszym nawrocie - czytamy w wydanym przez producenta oświadczeniu.
Firma zwróci wydane na lek pieniądze za tych pacjentów, którzy mimo terapii bortezomibem, nie uzyskali redukcji poziomu białka większej niż 50% po czterech cyklach.
Wydaje się, że nie ma lepszej gwarancji, niż gdy firma przekonana o wartości swojego leku, bierze na siebie część finansowego ciężaru refundacji i dzieli ryzyko z płatnikiem.

Koszty i skutki pod lupę

Opisane rozwiązanie jest pierwszym zastosowanym w Wielkiej Brytanii, choć nie pierwszym w Europie.
- Rekomendacja NICE dla finansowania terapii bortezomibem, realizowanego w modelu podziału ryzyka, jest jak na razie jedyną w brytyjskim systemie - przyznaje Philip Ranson, dyrektor ds. komunikacji zewnętrznej NICE. Jednak wskazuje na kolejne projekty opracowane przez NICE.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH