Pilotaż zaniechania

To miał być jeden z dwóch szpitali klinicznych wytypowanych przez resort zdrowia do pilotażowego przekształcenia w spółkę. - Wydaje się, że obecnie jednak nie ma woli przekształcenia ze strony naszego właściciela, czyli Skarbu Państwa - ocenia prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, organu założycielskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Multimedia

UCK dopiero stabilizuje swoje finanse, zmagając się z 250-milionowym zadłużeniem i wdrażając program restrukturyzacji.

- Nasze długi przekształciliśmy w zobowiązania długoterminowe dzięki pożyczce z Agencji Rozwoju Przemysłu (po ostatniej transzy będzie to ponad 125 mln zł), za pomocą której spłaciliśmy większość naszych wierzycieli - wyjaśnia Ewa Książek- Bator, dyrektor naczelna UCK.

Nie rozwiązało to oczywiście kompleksowo kwestii zadłużenia, ponieważ w istocie drogi dług zastąpiono jedynie tańszym i z dłuższym terminem spłaty, ale daje to niezbędny czas wytchnienia placówce (pożyczkę udzielono na 5 lat) i konkretne korzyści finansowe. - Nie obciążają nas już koszty dodatkowe, które musieliśmy płacić w związku z zajęciami komorniczymi. A były to ogromne kwoty, sięgające rocznie 20 mln zł - wylicza dyrektor Książek -Bator.

Obecnie (20 listopada br.) zobowiązań wymagalnych jest 26 mln zł. - Jesteśmy dużym szpitalem, więc co miesiąc tych zobowiązań jest mniej więcej na poziomie dwudziestu kilku mln zł. Jak na razie udaje nam się regularnie spłacać bieżące zobowiązania - wyjaśnia dyrektor szpitala.

Działania naprawcze

Warunkiem pożyczenia pieniędzy z ARP było przyjęcie przez szpital i realizacja programu restrukturyzacji.

Co się na niego składa?

Po pierwsze optymalizacja zatrudnienia.

Szpital systematycznie zmniejsza liczbę osób zatrudnionych (częściowo w sposób naturalny, pracownicy odchodzą na emeryturę i nie zatrudnia się nowych), dużą część swoich pracowników przekazał do firm zewnętrznych wykonujących usługi na rzecz szpitala.

- To była dość duża operacja, objęła ponad 400 osób. Przekazaliśmy w outsourcing usługi związane ze sprzątaniem, żywieniem, pralnią szpitalną, z transportem wewnętrznym i zewnętrznym, z wszystkimi prostymi czynnościami - informuje dyrektor UCK.

Szpital musi też zmniejszyć docelowo liczbę łóżek do 999, zgodnie z umową z Ministerstwem Zdrowia, a zatem musi zlikwidować jeszcze około 140 łóżek. - Ale podchodzimy do tego rozsądnie, bo jeśli znacznie zmniejszymy ich liczbę, to ograniczymy też kontrakt i możliwości zarobkowe szpitala - podkreśla prof. Janusz Moryś.

Poza tym szpital przechodzi na umowy cywilnoprawne bądź zadaniowe z pracownikami w poszczególnych jednostkach. Lekarze musieli też podpisać aneksy do umów o zakazie konkurencji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH