Jarosław Rosłon, dyrektor MSSW: - W zasadzie lekarze powinni zostawić leczenie i zająć się opanowaniem nowego zakresu wiedzy wykreowanej przez płatnika.

Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie jest jedną z największych placówek na Mazowszu. Poza neuroi kardiochirurgią świadczy pełny zakres usług medycznych. Ma 500 łóżek, rocznie hospitalizuje około 20 tys. pacjentów i wykonuje około 1 miliona badań diagnostycznych w pracowniach tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, medycyny nuklearnej, angiografii i hemodynamiki, endoskopii i innych.
Prowadzi rehabilitację ambulatoryjną, stacjonarną rehabilitację neurologiczną oraz 21 poradni specjalistycznych. Jego kontrakt wynosi około 68 mln zł.
Organem założycielskim szpitala jest samorząd województwa mazowieckiego.
W ciągu ostatnich czterech lat placówka pozyskała około 80 mln zł na inwestycje, nie trzeba zatem dodawać, że intensywnie się rozwija. MSSW uważany jest za jedną z najlepiej zarządzanych placówek w regionie. Brał udział w pilotażu JGP.
- Nie boimy się nowości, jesteśmy elastyczni, rozumiemy konieczność zmian - mówi Jarosław Rosłon, dyrektor MSSW. - Staraliśmy się tak budować zespół, aby placówka była otwarta na dobre pomysły i projekty. Dlatego mogłem sobie pozwolić na luksus bycia optymistą. Nie tylko sam wierzyłem, że JGP przybliżą wielkość środków za drogie i skomplikowane procedury medyczne wykonywane w lecznicach wielospecjalistycznych do ponoszonych kosztów, ale także przekonywałem do tego innych dyrektorów. Dziś mam wyrzuty sumienia.

Gruper - pułapka

Ogłaszając wdrożenie od 1 lipca br. nowego systemu rozliczeń ze szpitalami w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów, Fundusz zapowiedział: część oddziałów straci, część zyska - w sumie lecznice zwiększą przychody średnio o około 12%. Tak było w czerwcu. Jak jest obecnie? W MSSW przewidywania płatnika wprawdzie się sprawdziły, ale nie w pełni...
Część oddziałów zyskała, część straciła, tyle tylko, że budżet pozostał bez zmian.
Na zwiększenie przychodów na razie się nie zanosi. Wręcz odwrotnie. Najbliższe miesiące mogą wygenerować straty wynikające z samego systemu rozliczeń.
- NFZ wstecznie wprowadza istotne zmiany, co uważam za niedopuszczalne - ocenia Jarosław Rosłon. - Obecnie nie jestem w stanie powiedzieć, jak naprawdę wygląda sytuacja finansowa szpitala, ponieważ może się okazać, że gruper Funduszu nie ma nic wspólnego z gruperem naszej placówki. Na tym polega pułapka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH