Ogłoszenie rządowego planu B nie wszędzie wyjaśniło, jaka będzie przyszłość szpitali

Forma, w jakiej mają funkcjonować obecne szpitalne SPZOZ-y, jest obecnie przedmiotem gorących debat i licznych konsultacji w wielu samorządach. W lutym regionalne i ogólnopolskie media niemal każdego informowały o mniej lub bardziej zaawansowanych planach przekształcenia lecznic. Poniżej krótki przegląd części z tych doniesień.

Łańcut: jest uchwała, będzie spółka

- SPZOZ w Łańcucie jest pierwszym na Podkarpaciu, który zostanie przekształcony w spółkę prawa handlowego.
Radni powiatu łańcuckiego przegłosowali uchwałę w tej sprawie - informowała 18 lutego rzeszowska Gazeta Wyborcza. - Wcześniej na przekształcenie zgodziły się inne samorządy, rada społeczna szpitala i związki zawodowe.
Samorząd pozostanie głównym udziałowcem spółki Centrum Medyczne Łańcut. Z wyniku głosowania zadowolony jest dyrektor placówki Krzysztof Przyśliwski. Łańcucki szpital mieści się w kilku pawilonach z początku XX w., w których zrealizowanie wymogów technicznych i sanitarnych - przewidzianych rozporządzeniem ministra zdrowia - jest niemożliwe. Na budowę nowego pawilonu potrzeba około 50 mln zł.
- Jeśli do 2012 roku nie spełnimy norm, to szpital zostanie skreślony.
Musimy wybudować nowy budynek, do którego trzeba będzie przenieść część oddziałów. Szpital jako spółka będzie mógł ubiegać się o kredyty, środki unijne i szukać inwestora - mówi Gazecie dyrektor Przyśliwski.
Przypomniał, że do tej pory wsparcie finansowe samorządu było niewielkie.
Jeżeli szpital pozostałby SPZOZ-em, powiat musiałby poręczyć wzięcie kredytu. Takie obciążenie finansowe może zablokować dostęp do środków unijnych, bo zabraknie pieniędzy na wkład własny.
Po przekształceniu nadal będą prowadzone dotychczasowe usługi: ginekologia i położnictwo, chirurgia i ortopedia.

Głubczyce: planują przekształcenie

Szpital Powiatowy SPZOZ w Głubczycach (woj. opolskie) jest jednym z 57, które zadeklarowały zamiar przekształcenia w spółkę. Program zakłada, że samorządy muszą przygotować plany naprawcze lecznic.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH