Doc. Mariusz Puszczewicz, Katedra i Klinika Reumatologiczno- Rehabilitacyjna i Chorób Wewnętrznych w Poznaniu

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) należy do grupy układowych chorób tkanki łącznej, tj. jednej z dziesięciu usystematyzowanych grup chorób reumatycznych.
Na reumatoidalne zapalenie stawów cierpi około 2% społeczeństwa, średnia wieku zachorowania waha się od 18 do 25 roku życia, zatem jest to istotna pod względem społecznym choroba.
RZS jest przewlekłym procesem zapalnym, obejmującym głównie błonę maziową stawów, tkanki okołostawowe oraz narządy wewnętrzne, prowadzącym do ich uszkodzenia. Do charakterystycznych objawów należą utrzymujące się obrzęki stawów rąk, stóp z towarzyszącą sztywnością poranną, guzkami reumatoidalnymi oraz objawami ogólnymi, tj. gorączką, złym samopoczuciem, utratą masy ciała.

Wybiórczo na czynniki

Z uwagi na układowy charakter choroby, często w jej przebiegu obserwuje się zajęcie płuc, opłucnej, nerek, gałki ocznej, a także serca i układu nerwowego. U osób z dużą aktywnością kliniczną choroby lub długoletnim czasem jej trwania dochodzi do destrukcji stawów, co powoduje trudności w poruszaniu się i prawidłowym funkcjonowaniu w społeczeństwie.
Obecnie dysponujemy leczeniem biologicznym chorób reumatycznych. Polega ono na stosowaniu preparatów wybiórczo działających na czynniki biorące udział w zapoczątkowaniu i rozwoju choroby.
Do leków tych należą między innymi preparaty blokujące TNF-alfa (Tumor necrosis factor - czynnik martwicy nowotworów).
Leczenie tego typu obciążone jest jednak wieloma poważnymi objawami niepożądanymi.
Obejmują one nagłe zgony, gruźlicę oraz możliwość rozwoju choroby nowotworowej. Do kolejnej grupy leków biologicznych należą preparaty działające na limfocyty B, tj. komórki biorące między innymi udział w zapoczątkowaniu RZS.

Kolejna nadzieja

Wielką nadzieją dla lekarzy i chorych jest nowa grupa leków biologicznych ostatnio zarejestrowana w Unii Europejskiej do leczenia RZS. Wykazują one działanie modulujące kostymulację limfocytów T. Jej pierwszym przedstawicielem jest abatacept.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH