Pierwsze wyniki programu i ważne wnioski na przyszłość

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2004 r. zainicjowała Światowy Sojusz na Rzecz Bezpieczeństwa Pacjentów. W ramach tego programu, w 2009 r. opublikowane zostały "Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące higieny rąk personelu medycznego".

Jednocześnie przygotowano kompletny, wielokierunkowy program wdrażania tej technologii z wykorzystaniem najnowszych technik edukacyjnych, materiałów informacyjnych oraz oceny efektywności wdrożenia.

Wytyczne są oparte na aktualnej wiedzy medycznej, aktach prawnych i normach oraz na realistycznym podejściu do możliwości wdrożenia w krajach o zróżnicowanym poziomie opieki zdrowotnej.

Najpierw był pilotaż

Program "Clean Care is Safer Care" - "Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka" zakłada zmianę polityki higieny rąk w szpitalu, promuje ich dezynfekcję z użyciem środków na bazie alkoholu, obowiązkowe i powszechne szkolenia personelu, samoocenę i analizę jej wyników oraz tworzeniu sprzyjającego klimatu dla higieny rąk w szpitalach.

Wytyczne wraz z programem wdrażania zostały opublikowane w domenie publicznej WHO w 2010 roku. Po trzech latach, ponad 15,5, tys. szpitali w 170 krajach zgłosiło swój akces do programu. Partnerem WHO na poziomie światowym we wdrażaniu tego programu jest ECOLAB, wspierając działania edukacyjne, promocyjne i wdrożeniowe, bez wpływu na merytoryczne materiały i wytyczne.

W Polsce program został zainicjowany w styczniu 2013 r. przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce oraz Ministerstwo Zdrowia. Powołano Komitet Sterujący Programu, w skład którego weszli przedstawiciele ww. podmiotów oraz Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych i Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa. W I fazie, w okresie od lutego do maja 2013 r., przeprowadzono badanie pilotowe, w którym udział w pełnym zakresie wzięło 35 szpitali.

Przydatność metodologii

Wyniki pilotażu potwierdziły przydatność metodologii oraz pozwoliły na jej dostosowanie do specyfiki polskich szpitali. Zgromadzono pierwsze doświadczenia praktyczne i wyniki, które stały się podstawą do wydania deklaracji ministra zdrowia o konieczności wdrażania tego programu we wszystkich jednostkach ochrony zdrowia w Polsce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH