Pierwsze wyceny - w psychiatrii

Od początku 2015 roku punktowym wycenianiem świadczeń zajmuje się Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Pilotażowa taryfikacja obejmie opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień. AOTMiT zachęca lecznice do współpracy. Przypomnijmy, że wycena punktowa świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych przeprowadzana będzie m.in. na podstawie dostarczanych przez szpitale danych o kosztach leczenia.

Agencja poinformowała, że pierwsze efekty prac oczekiwane są na początku drugiego kwartału 2015 r. - Pierwsze taryfy ogłoszone zostaną prawdopodobnie właśnie z zakresu psychiatrii. Do tego niezbędna jest współpraca ze strony świadczeniodawców - zaznacza AOTMiT w specjalnym komunikacie dla świadczeniodawców.

Dlatego Agencja na swojej stronie internetowej zwróciła się z prośbą do zainteresowanych świadczeniodawców (realizujących psychiatrię i leczenie uzależnień zarówno w trybie szpitalnym, jak i ambulatoryjnym) o informację dotyczącą gotowości do współpracy.

W tym celu należy uzupełnić ankietę (będącą podstawą wyboru świadczeniodawców do współpracy) i odesłać ją do Agencji na adres: taryfikacja@aotm.gov.pl.

"Przesłanie wypełnionej ankiety będzie potraktowane jako zainteresowanie współpracą (...) oraz jako deklaracja i gotowość do przekazania danych wyszczególnionych w przygotowanej ankiecie i metodyce" - informuje AOTMiT.

Szczegółowe informacje o ankietach i danych, które mają dostarczać zainteresowane lecznice, a także odpowiednie formularze dostępne są na stronie: http://www.aotm.gov.pl/ www/index.php?id=906.

Dane można przekazywać

do końca lutego

Ze względu na bardzo krótki czas na realizację wyceny, Agencja będzie prosić o jak najszybsze przekazanie danych przez zainteresowane placówki. Dane te mają dotyczyć m.in.:

przychodów i kosztów

zrealizowanych świadczeń zakontraktowanych z Narodowym Funduszem Zdrowia

informacji na temat pracowników i umów kontraktowych z podziałem na ośrodki kosztów

informacji na temat cennika procedur medycznych i terapeutycznych zrealizowanych w ośrodkach kosztów realizujących procedury diagnostyczne.

"Ankieta wraz z instrukcją jej uzupełnienia oraz metodyka szczegółowo opisująca postępowanie w tym obszarze, wraz z informacjami dotyczącymi procedury wyboru świadczeniodawców, raportowania danych, zawartości merytorycznej plików, a także ich wytycznych technicznych jest dostępna na stronie www.aotm.gov.pl w Zakładce Taryfikacja" - wyjaśnia Agencja.

Dane powinny zostać przekazane do końca lutego 2015 roku i obejmować okres od stycznia 2013 do grudnia 2014 roku. "Późniejsze dane powinny być przekazywane miesięcznie, do końca miesiąca następującego (tj. dane dotyczące marca 2015 powinny zostać przekazane do końca kwietnia 2015 roku)" - informuje Agencja.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH