W Klinice Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano pierwszą na Mazowszu operację z zakresu chirurgii wewnątrzmacicznej płodu. Dotąd pacjentki w ciąży bliźniaczej powikłanej zespołem przetoczenia były leczone za granicą, od niedawna także w Gdańsku i Łodzi.

Teraz będą leczone również w Warszawie.

29 marca br. poddano tam operacji 27-letnią pacjentkę w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej dwuowodniowej, powikłanej ciężkim zespołem przetoczenia między bliźniętami (TTTS). Wykonano fetoskopową laserową koagulację anastomoz naczyniowych łączących układy krążenia obu płodów.

Zakup sprzętu fetoskopowego i lasera do zabiegów wewnątrzmacicznych został sfinansowany ze środków Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zabieg wykonał zespół I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii w składzie: prof. Mirosław Wielgoś i doc. Piotr Węgrzyn, pod kierunkiem prof. Jacquesa Jani, kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Brukseli - jednego z najlepszych specjalistów w dziedzinie małoinwazyjnej chirurgii płodowej na świecie. Zespół przetoczenia między bliźniętami to powikłanie występujące w ok. 20% ciąż jednozygotycznych. Wiąże się z występowaniem połączeń (anastomoz) tętniczożylnych, które prowadzą do "przecieku" krwi od jednego płodu do drugiego.

Prowadzi to do hipowolemii i małowodzia u jednego z płodów - "dawcy", a także do hiperwolemii, nadciśnienia i wielowodzia u drugiego, zwanego "biorcą".

W nieleczonym zespole przetoczenia śmiertelność sięga 80-100% płodów.

Metodą leczenia z wyboru jest laserowa koagulacja anastomoz. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH