88% Kanadyjczyków wierzy, że posiadanie lekarza rodzinnego pozwala im czuć się pewnie - wynika z badań zleconych przez CFPC

Od ponad 200 lat chorobom zapobiegano dzięki kwarantannie i zrozumieniu, jaka jest droga rozprzestrzeniania i przenoszenia choroby. W XIX wieku spadek zachorowań powiązany był z wprowadzeniem podstawowych zasad higieny i zasad sanitarnych. Ścisłe izolowanie chorych przestano uznawać za humanitarny, albo jedyny sposób kładący kres rozprzestrzenianiu się zakażeń.
Zrozumiano, że dbanie o zdrowie nie jest zadaniem jednostki, ale całych społeczeństw.
Wraz z postępującą urbanizacją, władze wielu państw coraz większą uwagę przykładały do poprawy zdrowia publicznego.
Dziś ok. 80% Kanadyjczyków żyje w dużych miastach. W powiązaniu z ułatwieniami w podróżach i szybkim przemieszczaniem się ludzi, grozi to również powszechnym zarażeniem się chorobami. Główny ciężar pierwszej osłony medycznej oraz profilaktyki złożono na ręce lekarzy rodzinnych.

Opiekun i doradca

88% Kanadyjczyków wierzy, że posiadanie lekarza rodzinnego pozwala im czuć się pewnie - wynika z badań zleconych przez CFPC (Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Kanadzie). Lekarze rodzinni stali się więc w tym kraju liderami i propagatorami ochrony zdrowia. Oni zapewniają mieszkańcom dostęp do odpowiedniej i szybkiej opieki.
Lekarze pierwszego kontaktu wnoszą wkład w rozwój sektora zdrowia publicznego w różny sposób: pełnią rolę doradców we wdrażaniu i upowszechnianiu programów publicznej opieki zdrowotnej; organizują i uczestniczą w programach scrinningu i prewencji; propagują zdrowy styl życia i aktywności fizycznej. Współpracują z pielęgniarkami środowiskowymi oraz z władzami epidemiologicznymi.
W listopadzie 2004 roku, w dokumencie rządowym "Lekarze rodzinni w Kanadzie - wizja przyszłości", CFPC położyła nacisk na to, że efektywny system ochrony zdrowia musi uwzględniać bardzo ważną rolę lekarzy rodzinnych. Program ten zakłada m.in. udzielanie wsparcia lekarzom pierwszego kontaktu w celu nabywania wiedzy i umiejętności przez rząd, akademie medyczne i profesjonalne szkoły wyższe. Administracja zdrowia publicznego, szpitale i regionalne autorytety medyczne mają obowiązek współpracy z lekarzami rodzinnymi i muszą być zdolne do skutecznego zapobiegania wybuchom epidemii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH