Pieniądze są, ale trzeba się natrudzić

Możliwości uzyskania środków na inwestycje, doświadczenia płynące z funkcjonowania IOWISZ oraz współpraca uczelni medycznej z przemysłem były wiodącymi tematami dyskusji podczas sesji "Inwestycje w infrastrukturę i naukę w ochronie zdrowia" odbywającej się podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku (27-28 września 2017 r.).

Jak podkreślił Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, w aktualnie obowiązującej unijnej perspektywie finansowej na lata 2015-2020 otwarty jest dostęp do wielu programów będących źródłem środków na inwestycje w ochronie zdrowia. - Tych funduszy jest dość sporo, ale sięgnięcie po nie wymaga umiejętnego zaangażowania w ich poszukiwanie i uzasadnienie projektów. Łącznie na wszystkie działania mamy w woj. podlaskim ok. 40 mln euro i to jest kwota porównywalna z tą w poprzedniej perspektywie - mówił Bogdan Dyjuk.

Trudne finansowanie

Adam Szałanda, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach, ocenił, że źródeł pozyskania funduszy na inwestycje mamy nawet kilkanaście, z tym, iż dostęp do nich jest trudniejszy niż w poprzedniej perspektywie unijnej. Wynika to m.in. ze stosowania Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ), oceniającego zasadność realizacji inwestycji w oparciu o mapy potrzeb zdrowotnych i priorytety polityki zdrowotnej.

Bogdan Dyjuk zwrócił uwagę, że opinia o celowości inwestycji uzyskana w ramach IOWISZ jest spełnieniem wymogu formalnego. Dopiero jej posiadanie pozwala na przystąpienie do dalszej oceny opartej na kryteriach podanych przez komitet monitorujący Regionalne Programy Operacyjne i to one są decydujące dla przyznania bądź odrzucenia wniosku o finansowanie. Zatem nawet dobrze ocenione projekty mogą finansowania nie otrzymać.

Andrzej Kozłowski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, dodał, że przypisanie wojewodzie decyzyjności w zakresie IOWISZ pozwala na obiektywne postępowanie, gdyż wojewoda nie jest organem tworzącym dla szpitali. Jak podał, w ciągu ponad roku funkcjonowania tego narzędzia szpitale w woj. podlaskim złożyły około 30 wniosków, w tym niektóre kilkakrotnie. Dotyczyły one tworzenia nowych komórek organizacyjnych, ale najczęściej inwestycji odtworzeniowych i wymiany sprzętu medycznego.

Zmiany w IOWISZ

Jak informował Andrzej Gajdowski, starszy specjalista w Wydziale Świadczeń Opieki Zdrowotnej Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego N FZ, część wniosków składanych w ramach IOWISZ wraca do ponownej oceny: - Zwykle składając pierwszy wniosek, podmioty nie przywiązują dostatecznej wagi do uzasadnień i załączników potwierdzających spełnianie poszczególnych kryteriów. Z zakresu wniosków nie wynika też np. czy zakupiony sprzęt będzie mógł być efektywnie wykorzystywany, biorąc pod uwagę możliwości kadrowe i posiadanie umów w wymaganym zakresie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH