W 2005 roku budżet NFZ wynosił 33 mld zł. Przyszłoroczny plan finansowy Funduszu to 63,6 mld zł. Od debiutu wydawniczego miesięcznika Rynek Zdrowia, czyli w ostatnich dziewięciu latach, publiczne nakłady na lecznictwo wzrosły więc niemal dwukrotnie. Czy ten wzrost przekłada się na lepsze zdrowie Polaków? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Multimedia

Nawykresach pokazaliśmy nakłady na wybrane rodzaje świadczeń zdrowotnych w ostatnich latach. Pod względem wartości wydatków NFZ - największy wzrost nastąpił w finansowaniu leczenia szpitalnego (z 14,5 mld zł w 2005 roku, do 30,2 mld zł w planie na 2014 rok). Mimo takiego zwiększenia puli środków, wiele szpitali wciąż boryka się z poważnymi problemami finansowymi, a ogólnego zadłużenia lecznic od lat nie udaje się w istotny sposób zredukować.

Lekowe oszczędności

- Dokładniejsza analiza danych pokazuje ponadto, że wzrost wydatków na ochronę zdrowia, jaki nastąpił w ostatnich latach, nie rozłożył się równomiernie - zwraca uwagę Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma. Wskazuje, iż wydatki na refundację leków są drugą pod względem wielkości pozycją w budżecie na świadczenia opieki zdrowotnej, ale w latach 2005-2013 w zakresie refundacji aptecznej wzrosły one o około 30%, podczas gdy we wszystkich pozostałych obszarach - ponad dwukrotnie.

- Co więcej, w ostatnim roku kwoty przeznaczone na refundację leków nie zostały w pełni wykorzystane. W 2012 r. wykonanie budżetu NFZ na refundację było niższe od planu o 1,8 mld zł. Prognozy pokazują, że z podobną sytuacją będziemy mieć do czynienia także w roku 2013. Przy założeniu aktualnego poziomu wydatków na refundację możemy wnioskować, że budżet zostanie zrealizowany tylko w niecałych 85% - przewiduje Paweł Sztwiertnia.

Przyznaje, iż cała branża farmaceutyczna i pacjenci odczuli w ostatnich dwóch latach dążenie do zwiększania efektywności kosztowej oraz racjonalizacji wydatków. Zważywszy na ograniczone zasoby, jakimi dysponuje płatnik, jest to podejście zrozumiałe. - Pytanie jednak, czy tam dokąd trafią kwoty niewydane na leki, zostaną one wykorzystane lepiej? - zastanawia się dyrektor Infarmy.

- Dla branży farmaceutycznej pytanie o efektywność terapii w wymiarze zdrowotnym, ale też ekonomicznym jest normą - jesteśmy przyzwyczajeni do śledzenia drogi każdej wydanej złotówki i udowadniania, w jaki sposób przekłada się ona na jakość i długość życia pacjenta - mówi Paweł Sztwiertnia. Popieramy takie podejście, co więcej - sami wychodzimy z inicjatywą, by spektrum tej analizy poszerzyć o wpływ na inne obszary wydatków publicznych państwa i na gospodarkę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH