Pieniądze będą, ale trzeba poczekać

Za nami rekordowa, trzynasta edycja Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2017 r.). Prawie 1300 zarejestrowanych gości, 140 prelegentów, 21 sesji, dwa dni obrad - tak w największym skrócie można podsumować tegoroczne spotkanie w stołecznym hotelu Sheraton.

Tegoroczną edycję Forum otworzyła sesja plenarna dotycząca najważniejszych zmian w opiece zdrowotnej, w której udział wzięły cztery "drużyny": decydentów, opozycji, ekspertów i przedstawicieli firm.

W trakcie trzech rund pytań uczestnicy debaty inauguracyjnej mieli możliwość zaprezentowania swoich opinii oraz wymiany argumentów, m.in. na temat: publicznych nakładów na ochronę zdrowia, nowych zasad finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych, systemu PSZ, czyli tzw. sieci szpitali, polityki lekowej państwa, a także informatyzacji ochrony zdrowia.

Poza sesją plenarną odbyło się 20 dyskusji panelowych o zróżnicowanej tematyce, obejmującej zarówno politykę zdrowotną, organizację, finanse i zarządzanie w ochronie zdrowia, jak również terapie w wybranych dziedzinach medycyny.

Wzrost finansowania: rewolucja i konieczność

- W ustawie zostanie zapisane, że będziemy mieli wzrastające nakłady na ochronę zdrowia ze środków publicznych do 6% PKB. To jest dla nas rewolucja, ale na świecie norma - podkreślił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas sesji inauguracyjnej XIII Forum Rynku Zdrowia.

- W porównaniu z niektórymi krajami zachodnimi to nasze 6% PKB to w dalszym ciągu będzie mniej niż nakłady w tych krajach. Będzie mniej m.in. dlatego, że nasze PKB jest mniejsze. Przełomem jest tu gwarancja, że z każdym rokiem pieniędzy będzie proporcjonalnie więcej niż wzrost gospodarczy, bo do tego się to sprowadza - zaznaczył Konstanty Radziwiłł.

- Ta ustawa w sposób niespotykany na świecie zapowiada gwarancję wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 6% PKB. Paradoksem jest to, iż dzisiaj dyskutuje się, dlaczego tak wolno, a nie słyszy się radości, że w ogóle to się udało - mówił o projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej minister zdrowia.

Radziwiłł wskazał, że był to odwieczny postulat osób związanych ze służbą zdrowia, zarówno pracodawców, producentów leków czy sprzętu, jak i środowisk zawodowych, pacjentów. Postulat wyrażany wielokrotnie i będący zawsze przedmiotem marzenia, które w Polsce wydawało się nie do realizowania.

Zwrócił uwagę, że Polska wchodzi na ścieżkę, która jest charakterystyczna dla większości krajów rozwiniętych, że im PKB wyższe, tym odsetek PKB na ochronę zdrowia także wyższy. - To jest dla nas rewolucja, ale na świecie norma. Dołączamy do tej normy. To jest przełomowy moment - podkreślał szef resortu zdrowia.

Większy procent PKB niesie konsekwencje

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH