Pieniądz nie jest bogiem, ale nie jest też diabłem

Odbierając Wielki Krzyż Legii Honorowej od prezydenta Republiki Francuskiej Nicolasa Sarkozy

Przez 50 lat "rozkręcił" jedną z największych firm farmaceutycznych na świecie i mimo że ma 88 lat, nadal podejmuje kluczowe decyzje. Dla wielu przedsiębiorców może być wzorem, jak z biznesu rodzinnego stworzyć przedsiębiorstwo na skalę globalną.

Jednak jak zauważa Philippe Mea, dyrektor generalny Servier Polska, nieprecyzyjne byłoby określanie tej firmy jako przedsiębiorstwa rodzinnego.

- W firmie rodzinnej stanowiska w jej radzie nadzorczej należą zwykle do członków rodziny. Taka przynależność - a nie kompetencje w zakresie znajomości branży i prowadzenia biznesu - może decydować o pozycji. Tymczasem doktor Servier wciąż podejmuje kluczowe decyzje, a kierowaniem firmy zajmują się dyrektorzy zarządzający, odpowiedzialni za wszystkie prowadzone operacje.

Niezależność na rynku

Dyrektor przypomina także, iż dr Servier zmienił status firmy, powołując fundację i dał swobodę temu podmiotowi w zakresie prowadzenia przedsięwzięcia: - Fundator wspiera pracowników swoimi radami i pomaga tworzyć wizję rozwoju, ale gwarantuje też otwartość w zarządzaniu.

Lepszym określeniem w przypadku Servier jest "firma niezależna", chociażby od czynników zewnętrznych, przejęć i fuzji czy wahań giełdowych. Zasadność tej strategii stała się oczywista po pojawieniu się ogólnoświatowego kryzysu ekonomicznego.

- Nie jesteśmy zdani na wahania giełdowe ani na presję akcjonariuszy. Zarząd firmy ma długoterminową wizję rozwoju i plany, których nie trzeba zmieniać pod wpływem zdarzeń zewnętrznych, jak kryzys czy zmiany na rynkach - dodaje Philippe Mea. - Oczywiście, taka strategia niesie również większą odpowiedzialność - w przypadku trudnych zadań jesteśmy odpowiedzialni za siebie. To powoduje, że pracownicy są bardziej motywowani i mają poczucie wpływu na podejmowane decyzje i przyszłość swojej firmy.

Dr Servier jest absolwentem medycyny i farmacji. Kształcił się w paryskiej École Normale Supérieure, której mury opuścili wcześniej Ludwik Pasteur i inni laureaci Nobla.

W 1948 roku przejął prowadzenie rodzinnej apteki w Orleanie, zatrudniającej 9 osób. W 1954 roku 32-letni Jacques otworzył Servier Pharmaceutical Laboratory i przeniósł prowadzenie biznesu do Neuilly.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH