Kolor przycisków nie może być warunkiem oceny oferty...

Odwołania i protesty stały się elementem gry rynkowej konkurujących ze sobą firm. Uczestnicy rynku wyrobów medycznych, sprzętu i usług dla szpitali dobrze wiedzą, która placówka ma np. otrzymać pieniądze z Unii na zakup sprzętu.
W końcu wygrany przetarg na taką dostawę zapewnia egzystencję na parę miesięcy. Stawka jest więc wysoka.
Zwykłe pieniactwo - objawiające się w wielokrotnie składanych protestach i odwołaniach - opóźniające dostawy na rynek niezbędnych leków czy aparatury, ukróciły na szczęście już przepisy znowelizowanej ustawy Prawo zamówień publicznych.
System postępowania protestacyjno-odwoławczego skonstruowano tak, by nie było możliwości wielokrotnego składania protestów, odwołań.
Poprzez przyłączenie się do postępowania protestacyjnego, do odwołań oraz poprzez uprawnienie prezesa UZP do łącznego kierowania do zespołu arbitrów kilku odwołań złożonych w tym samym przetargu, zyskujemy narzędzie, które pozwala na jednorazowe rozstrzyganie kwestii spornej.
Odwołujący się od rozstrzygnięcia przetargu do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, najczęściej podważają warunki określone w SIWZ. Trzeba przyznać, że bywają one trudne do spełnienia, jeśli np. zamawiający postawi za wysoko barierę posiadania środków finansowych przez potencjalnych dostawców, czyli jak gdyby kredytowania zamówienia. Czasami jest to nieadekwatne do wartości przedmiotu zamówienia.
Nierzadko sam opis przedmiotu zamówienia staje się problemem. Zdarza się, że jest przygotowany pod specjalistów, którzy używają sprzętu określonej marki i gdy zmieniają pracę, chcieliby mieć taki sam sprzęt, do którego się przyzwyczaili. Ale kolor przycisków nie powinien być warunkiem koniecznym, którego niespełnienie skutkuje odrzuceniem oferty. Sprowadza się to bowiem do preferowania jednej firmy, co jest niezgodne z zasadami uczciwej konkurencji, przepisami Prawa zamówień publicznych i zasadami unijnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH