Pewne jest tylko to, że wszystko się zmienia

Jakie są szpitalne wyzwania architektoniczne z perspektywy różnych krajów i rynków? Na czym polega zarządzanie projektem inwestycyjnym w ochronie zdrowia? To podstawowe tematy, o których dyskutowali uczestnicy konferencji Hospital Build & Modernization Poland 2016 w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Jednym z przedstawianych projektów była budowa Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 12 lutego br. uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę jednostki, której budowa wraz z wyposażeniem ma kosztować 50 mln zł. Zajęcia studentów mają rozpocząć się w niej w 2018 r.

- W Zintegrowanym Interdyscyplinarnym CSM znajdą się sale wysokiej tzw. wierności: blok operacyjny, sala intensywnej terapii, szpitalny oddział ratunkowy, symulator karetki, sala porodowa - wyliczał inż. Tomasz Czech z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Urealnić symulację

Jedno z pomieszczeń przystosowane zostanie do ćwiczenia akcji ratunkowych w sytuacjach odzwierciedlających wypadki drogowe. - Maksymalnie staramy się urealnić, zbliżyć do tego, co dzieje się naprawdę. Poczynając od stanów nagłych na szpitalnym oddziale ratunkowym po przypadki kliniczne - dodaje Czech.

Kolejne sale w centrum to m.in. sala symulacyjna z zakresu zaawansowanych czynności ratujących życie, z zakresu podstawowych czynności ratujących życie, pracownia nauki podstawowych umiejętności technicznych (np. wkłucia, zakładanie opatrunków, czynności pielęgnacyjne), pracownia laboratoryjnego nauczania umiejętności klinicznych oraz sala rzeczywistości wirtualnej - komputerowego wspomagania nauczania.

- Wszystkie te sale są modyfikowalne, modułowe, możemy w nich w dowolnej chwili zaaranżować sobie daną sytuację - tłumaczy Tomasz Czech.

W centrum przewidziano też miejsce na sale nauczania umiejętności stomatologicznych - są to pracownie specjalistyczne, pracownia interdyscyplinarna i laboratoria materiałowe.

- Kolejne sale służą do ćwiczeń z pacjentami standaryzowanymi/symulowanymi - takimi, którzy wcielają się w role prawdziwych chorych. Mamy też sale do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich oraz położniczych. Są też sale egzaminu OSCE (obiektywny strukturyzowany kliniczny egzamin na fantomach, jednakowy dla wszystkich studentów), sale seminaryjne i wykładowe oraz pomieszczenia biurowe, techniczne i socjalne - wymienia inż. Czech. Nowy budynek Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie będzie miał sześć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną, o łącznej powierzchni użytkowej 3,7 tys. mkw.

Pytany o inne możl iwości wykorzystania centrum, przedstawiciel Uniwersytetu Medycznego odpowiada: - Możemy szkolić nie tylko studentów, ale i służby, np. strażaków, którzy często na terenach wiejskich pierwsi znajdują się na miejscu wypadku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH