Rzecznik Praw Dziecka podkreśla, że lekarz pediatra powinien być zawsze dla dziecka lekarzem pierwszego kontaktu. MAREK MICHALAK w wystąpieniu do ministra zdrowia wyraża zaniepokojenie, że zmiany planowane w systemie ochrony zdrowia zmierzają do wyeliminowania z niego pediatrów.

Marek Michalak wskazuje na założenia projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (z 22 września 2016 r.), które - w opinii RPD - mogą przyczynić się do pogorszenia poziomu zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych dzieci.

"Z niepokojem i zdumieniem stwierdzam, że lekarz pediatra nie został uwzględniony w projektowanej ustawie jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej" - pisze RPD.

- Podzielam zdanie, że obecność pediatry w podstawowej opiece zdrowotnej jest niezbędna - ocenił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Wcześniej o zapewnienie dzieciom dostępu do pediatry apelował Rzecznik Praw Dziecka. 15 stycznia br. resort poinformował PAP, że projekt ustawy o POZ zostanie skorygowany.

Po zaprezentowaniu przez resort zdrowia projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) rzecznik praw dziecka Marek Michalak wskazywał, że w podobnym tonie - w kwestii pominięcia w ustawie pediatrów - o pomyśle reformy POZ wypowiadają się członkowie Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Resort zapewnia, że lekarz pediatra jest uwzględniony w projektowanej ustawie o POZ, "przy czym nie w takim kształcie jak funkcjonował w dotychczasowych przepisach, ponieważ MZ uznało za konieczne oparcie podstawowej opieki zdrowotnej na medycynie rodzinnej".

- Jednak, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska pediatrów, przepisy projektowanej ustawy o POZ zostaną w odpowiedni sposób skorygowane, w uzgodnieniu ze wszystkimi środowiskami, po zakończeniu konsultacji publicznych - poinformowało PAP ministerstwo.

Zgodnie z koncepcją MZ podstawowa opieka zdrowotna ma być opar ta na medycynie rodzinnej. W projekcie resort zaproponował, by docelowo lekarzem POZ mógł być lekarz posiadający tytuł specjalisty w medycynie rodzinnej (lub odbywający szkolenie specjalizacyjne w tym zakresie) albo mający specjalizację II stopnia w medycynie ogólnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH