Dla wsparcia prywatnej ochrony zdrowia, tak jak w każdym prywatnym biznesie, istotna jest stabilność przepisów i ich przewidywalność w dłuższej perspektywie. To ważne dla akcjonariuszy czy udziałowców angażujących prywatne środki. U nas te przepisy zmieniają się z każdą kadencją.

CO ZNIECHĘCA INWESTORÓW

Obecnie rozwój służby zdrowia zależy też od zdefiniowania obszaru publicznego. Jeśli zostanie precyzyjnie określone w prawie, co to jest sektor publiczny - mam na myśli zarówno finansowanie jak i poziom świadczeń - to wtedy stworzy się warunki niszy ekonomicznej dla rozwoju sektora prywatnego.
Nisza powstanie w tym obszarze procedur, które nie będą finansowane ze środków publicznych. Pojawienie się obszaru dla działania podmiotów prywatnych wiąże się również z dostępnością świadczeń. Sektor prywatny interesuje się szerzej usługami medycznymi, jeżeli istnieją przejrzyste zasady monitorowania kolejek pacjentów. Jeśli zasady są nieprzejrzyste, kolejkę można przeskoczyć, to jest to ważny czynnik, który zniechęca prywatny sektor do rozwoju.
Dla rozwoju rynku prywatnych usług medycznych niezbędny jest udział prywatnych ubezpieczycieli. Istotnym czynnikiem ich oceny rynku jest ryzyko finansowe wystąpienia danego zdarzenia medycznego. Spółki ubezpieczeniowe maja tendencję do obniżania kosztów poprzez selekcję ryzyka i unikanie ubezpieczenia pacjenta od drogich procedur. Muszą więc istnieć w tym zakresie jasne reguły gry i instrumenty państwowego nadzoru.

JAK W INNYCH KRAJACH

Z kolei prywatny świadczeniodawca nie będzie świadczył usług, które są deficytowe. Z doświadczeń innych krajów wynika, że tańsze świadczenia przechodzą w ręce prywatne. Procedury specjalistyczne, które są bardzo kosztowne, z reguły realizowane są przez podmioty publiczne, np. przeszczepy czy procedury onkologiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH