Instalacje solarne w szpitalach mogą znacząco obniżyć koszty ogrzewania ciepłej wody użytkowej, ale na zwrot tej inwestycji trzeba poczekać

W kwietniu zaczął się dobry czas dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Potrwa do połowy września. W bezchmurne dni, przez najbliższe miesiące rachunki za ogrzanie płynącej z kranów ciepłej wody zmaleją niemal do zera. Postara się o to sama natura.
Od lutego działa tutaj największa w Polsce instalacja kolektorów słonecznych.
598 baterii patrzy w niebo wypatrując promieni słońca, którego energię - przy bezchmurnym niebie - wykorzystują tak skutecznie, że wewnątrz rozgrzewają się do temperatury 200 stopni Celsjusza.
Gdyby nie izolacja, można by się poparzyć dotykając rur, którymi cyrkuluje płyn grzewczy. W tych miejscach instalacja pracuje w temperaturze 95 stopni. Jej wydajność i liczbę kolektorów wyliczono tak, że latem same, bez wspomagania kotłowni gazowej, z zimnej w ciepłą zamieniają 80 metrów sześciennych wody.
Tyle podgrzanej wody szpital średnio zużywa na dobę.

Już nie eksperyment

Kolektory stoją na dachach budynków i na ogrodzonych poletkach terenów gospodarczych. Wszystkie skierowane na południe, w stronę wędrującego słońca. Zupełnie zmieniły krajobraz otoczenia szpitala. Dla niektórych obserwatorów wyglądają niczym instalacje kosmiczne.
- Taka instalacja nie jest już żadnym eksperymentem. To działa - mówią nasi rozmówcy. Są wśród nich zarówno specjaliści zajmujący się zagadnieniami wykorzystania energii odnawialnej, jak i przedstawiciele instytucji udzielających oraz gwarantujących dotacje i pożyczki udzielone szpitalowi na budowę instalacji solarnej.
Technologia solarna jest w Polsce jeszcze mało znana. Dlatego sporo osób podchodzi do niej z dystansem. - Na początku, kiedy pojawił się sam pomysł, przeważali sceptycy. Potem, w miarę stawiania kolejnych kroków, optymistów przybywało - przyznaje dyrektor WSzS w Częstochowie Henryk Kromołowski.
W oparciu o wyliczenia specjalistów ocenia, że zarządzany przez niego szpital zaoszczędzi dzięki słońcu od 600 do 800 tysięcy złotych rocznie. Koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej we własnej kotłowni zmaleją o 60-80%.
To dużo, zważywszy że jak dotąd za wykorzystywany do tego celu gaz szpital płacił rocznie około 2 mln zł.

Najpierw drogo

Żeby zrozumieć, jak pracuje instalacja solarna i umieć docenić zalety tej technologii, trzeba rzecz jasna zajrzeć do opracowań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH