Obowiązuje nowa Ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym

Wiele samorządów czeka, jakie będą losy pierwszej umowy partnerstwa publiczno-prywatnego w sektorze ochrony zdrowia. Ale czy później na pewno rozpruje się worek kontraktów? Takiej pewności nie ma. Żadna rewolucja - nawet rozpoczęta przypadkowym wystrzałem z działka okrętowego - nie wybucha, zanim nie dojrzeje do tego sytuacja...

Przekonał się o tym zarząd Falck Medycyna, próbując latem 2005 roku w oparciu o uchwaloną właśnie Ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) podpisać umowę na dokończenie wlekącej się od lat budowy szpitala w Słupsku, a następnie zarządzania nim.

Nic z tego nie wyszło, no bo nie dojrzały warunki, nie tylko po stronie związków zawodowych i lokalnego samorządu.

Przymus ekonomiczny

Zdaniem Moniki Duszyńskiej, adwokat w Kancelarii Wierzbowski Eversheds, kamieniem, który uruchomi lawinę i może pogrzebać finansowo niektóre samorządy, jest konieczność dostosowania szpitali do końca 2012 roku do unijnych wymogów sanitarnych.

- Te nowe, bardzo duże wydatki wymuszą szukanie niestandardowych rozwiązań, gdyż może im sprostać właśnie kapitał prywatny - ocenia mec. Duszyńska.

Podobnie sprawy widzi Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych.

Według niego, w bardzo wielu przypadkach prościej i taniej zbudować nowy szpital w innym miejscu, niż go remontować. Ot, choćby taki, jak przekształcony w NZOZ szpital w Pucku, mający mury i wygodę zamku krzyżackiego. Samorząd powołał nawet trzyosobową radę nadzorczą, w tym z udziałem prezesa OSSN, ale gdy usłyszał taką opinię, stwierdził po miesiącu rozważań: to my się jeszcze zastanowimy. Decyzja musi dojrzeć? Skupienie i budowę placówki w Krakowie Prokocimiu rekomendował już dwa lata temu PricewaterhouseCoopers, diagnozując perspektywy rozproszonego w... 38 miejscach Collegium Medicum.

- Wejście w życie w lutym br. nowej Ustawy o PPP niewątpliwie uruchomiło wiele zapytań kierowanych do nas o fundamentalne sprawy jak i wyjaśnienie szczegółów, choć nadal żaden samorząd lub ZOZ nie zwróciły się z prośbą o analizy opłacalności podpisania umowy - wyznaje Ewelina Dynkiewicz z firmy doradczej Investment Support z Warszawy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH