Państwo musi się nauczyć wspierania seniorów

Czego potrzeba polskiemu systemowi ochrony zdrowia, by w pełni otoczyć opieką dynamicznie rosnącą populację seniorów? Przede wszystkim właściwej koordynacji terapii pacjentów w podeszłym wieku. Zdaniem ekspertów, to ostatni moment, aby stworzyć kompleksową politykę zdrowotną i społeczną dedykowaną seniorom. W ciągu najbliższych 20 lat ich liczba w Polsce się podwoi.

Szacuje się, że w 2032 r. co czwarty Polak będzie miał skończone 60 lat. Trzykrotnie wzrośnie odsetek osób po 80. roku życia. Ma to istotne znaczenie dla systemu ochrony zdrowia.

Jak przyznaje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Piotr Błędowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, w Polsce dopiero dojrzewamy do systemowego objęcia seniorów rozwiązaniami, które umożliwiają im aktywny udział w życiu społecznym. - W porównaniu z innymi państwami Europy jesteśmy pod tym względem na szarym końcu - zaznacza.

Zdaniem naszego rozmówcy, konieczne jest zapewnienie osobom starszym: - warunków do rozwijania różnych form aktywności - systemu wczesnej rehabilitacji (zapobiegającej powstawaniu i pogłębieniu niepełnosprawności) - wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w czynnościach dnia codziennego - systemu zapobiegania i zwalczania przejawów wykluczenia społecznego W przygotowaniu takich rozwiązań instytucjom państwowym pomóc mają rekomendacje, sformułowane przez naukowców różnych dziedzin w oparciu o wyniki największego polskiego badania populacji osób starszych PolSenior.

Lepiej niż się wydawało, ale...

W badaniu PolSenior wzięło udział blisko 6 tys. osób po 65. roku życia i grupa na "przedpolu starości" - 716 badanych w wieku 55-59 lat.

- Głównymi założeniami projektu była ocena stanu zdrowia i sprawności osób starszych oraz analiza ich sytuacji społeczno-ekonomicznej - wyjaśnia dr Małgorzata Mossakowska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej.

Jak przyznaje prof. Tomasz Grodzicki, krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii, badania pokazały, że odsetek seniorów w dobrym zdrowiu i samodzielnie funkcjonujących jest zdecydowanie wyższy niż przypuszczano.

- Wychodzi na to, że większość osób po 65. roku życia w większym stopniu wymaga działań prewencyjnych z zakresu opieki zdrowotnej niż faktycznego leczenia - wyjaśnia profesor.

Okazuje się, że sprawność fizyczna oraz umysłowa obecnych 65-latków jest też wielokrotnie lepsza niż 65-latków sprzed 20 lat.

- Aby stan żywotności tego pokolenia utrzymać możliwie długo, powinny zostać wprowadzone regularne badania przesiewowe z zakresu okulistyki, audiologii, kardiologii, stomatologii, a także pod kątem depresji i otępienia - wymienia prof. Tomasz Grodzicki. - Należy też monitorować zaburzenia chodu i upadki. Mogłoby się to odbywać podobnie jak w przypadku dzieci, czyli w formie rocznych bilansów zdrowia.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH