
– Społeczeństwo się starzeje, wyzwań przed opieką zdrowotną przybywa, presja płacowa pracowników placówek medycznych nadal będzie rosła. Sam sektor publiczny nie poradzisobie z tymi wszystkimi problemami– mówi ANNA RULKIEWICZ, prezes Grupy LUX EDi Pracodawców Medycyny Prywatnej,wiceprezydent Pracodawców RP.
Rynek Zdrowia: - Czy zapoczątkowana w czerwcu 2018 r. debata "Wspólnie dla zdrowia" przybliżyła nas do zdefiniowania obecnej i przyszłej roli prywatnej medycyny w Polsce?
Anna Rulkiewicz:
- W mojej opinii, na podstawie dyskusji, w których brałam udział w ramach tej debaty, nie sprecyzowano jeszcze miejsca i roli sektora prywatnego w polskiej ochronie zdrowia. Pewne zagadnienia w tej materii - związane m.in. z niepublicznym finansowaniem świadczeń, dodatkowymi ubezpieczeniami czy podstawową i specjalistyczną opieką, a także szpitalnictwem w kontekście funkcjonowania prywatnych świadczeniodawców - zostały zasygnalizowane i omówione, jednak w sposób bardzo ogólnikowy.
Dotychczas nie odbyła się osobna, szczegółowa debata, w której jasno, konkretnie strona rządowa oraz inni uczestnicy systemu określiliby rolę i zadania prywatnej medycyny w polskiej opiece zdrowotnej. Zauważyłam natomiast, że decydenci dość niechętnie odnoszą się do rozwoju prywatnego szpitalnictwa, z czym trudno mi się zgodzić. Według mnie są to kwestie wymagające poważnej, merytorycznej dyskusji.
- Dlaczego, w pani opinii, tak ważne jest określenie roli i zadań sektora prywatnego w systemie?
- Przede wszystkim dlatego, że państwa nie stać na dbanie o zdrowie wszystkich Polaków. Jesteśmy dużym krajem, rosną potrzeby zdrowotne obywateli, stąd współpraca obu sektorów - publicznego i prywatnego - jest niezbędna. Trzeba więc uzgodnić, na jakich zasadach oraz w których obszarach.
Już teraz widzimy, że wzrost środków w budżecie NFZ przeznaczany jest głównie na podwyżki wynagrodzeń, a nie na leczenie. Kolejki do świadczeń zmniejszyły się w niewielkim zakresie. Rośnie ogólne zadłużenie publicznych szpitali. Publiczny system ochrony zdrowia w Polsce jest więc niewydolny. Niestety, taki będzie nadal, z wielu powodów: społeczeństwo się starzeje, wyzwań przed opieką zdrowotną przybywa, presja płacowa pracowników placówek medycznych nadal będzie rosła.
Sam sektor publiczny nie poradzi sobie z tymi wszystkimi problemami. Dlatego cały czas apeluję o to, aby zastanowić się, gdzie oraz w jaki sposób sektor prywatny może pomóc w usprawnianiu funkcjonowania całej opieki zdrowotnej. Wspólnie szukajmy rozwiązań, ale musi się to odbywać na zasadach partnerskiej rozmowy między wszystkimi zainteresowanymi stronami.
- Czy więcej konkretnych wniosków z debaty "Wspólnie dla zdrowia" mamy w odniesieniu do zasad finansowania świadczeń, ubezpieczeń zdrowotnych i relacji między głównymi ogniwami systemu - POZ, AOS, szpitalami?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 18:00 GIS: ostrzeżenie dot. pastylek do ssania "Bactitis kids"
- 16:32 Intensywne ćwiczenia mogą spowodować korzystne zmiany w mikrobiomie jelit
- 15:02 Badania: napoje ze słodzikami mogą zwiększać ryzyko udaru u kobiet
- 13:31 Naukowcy: odkryta bakteria jelitowa może mieć wpływ na pojawienie się depresji
- 12:29 Bułgaria: od początku tygodnia na odrę zachorowało 21 osób
- 11:30 MRPiPS: centra opiekuńcze i opieka wytchnieniowa w ramach wsparcia niepełnosprawnych
- 10:31 Prezes ZUS: dane z e-zwolnień można wykorzystać do profilaktyki zdrowotnej
- 1 Szpital pod kreską: nie brakuje menedżerów chętnych do zarządzania długiem
- 2 Nazwijmy się klinika, czyli jak dodać sobie kompetencji
- 3 Świętokrzyskie: trwa już szósta kontrola lecznic przez NFZ. Chodzi o dodatki dla pielęgniarek
- 4 Nowatorska operacja w Łodzi: zastawkę serca lekarze wycięli z jelita
- 5 Dyrektorzy szpitali: brakuje pieniędzy na obiecane przez ministra podwyżki płac
- 6 SN: za naruszenie prawa pacjenta do informacji można domagać się zadośćuczynienia
- 7 Gorzów Wlkp.: chirurdzy o zarobkach rzędu 50 tys. zł - to kłamstwo
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych