Władysław Sidorowicz, przewodniczący senackiej komisji zdrowia, zabiega o... podniesienie ceny leku na stwardnienie rozsiane

Senator Władysław Sidorowicz, przewodniczący senackiej komisji zdrowia, martwi się, że jeden z trzech interferonów beta, stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) jest... za tani. Złożył w tej sprawie interpelację, kierując zapytania do ministra zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Senator (i były szef resortu zdrowia) utrzymuje, że działa w interesie chorych na SM i leczonych nowoczesnymi lekami. W opinii senatora, za terapię pewnym preparatem interferonu państwo powinno płacić więcej.
Skargi parlamentarzysty w tej sprawie zbiegły się z wynikami przetargów organizowanych przez szpitale na zakup interferonów beta. O zakup swojego produktu (interferonu beta właśnie) rywalizują trzy firmy farmaceutyczne.
Wygrywa jedna. Jak łatwo zgadnąć, zwykle ta, która oferuje lek po najniższej cenie. I słusznie.

O mercedesie i maluchu

Narodowy Fundusz Zdrowia w tegorocznym katalogu wycenił terapię interferonem w leczeniu SM na około 2,6 tys. zł. Szpital nie dostanie ani złotówki więcej. Taka wycena terapii jest więc zarazem zaporową ceną dla firm farmaceutycznych. Jeszcze niedawno koszt terapii był szacowany na około 4 tys.
zł. Ceny interferonu spadają. Zdaniem senatora - niesprawiedliwie nisko. Ale... tylko w odniesieniu do jednej postaci handlowej leku. - Nie może być tak, że ktoś chce kupować mercedesa w cenie malucha - usłyszał dziennikarz "Rynku Zdrowia" od szczerze zmartwionego asystenta w biurze senatora we Wrocławiu.
"Mercedes" to interferon jednej z firm farmaceutycznych, podawany w większej dawce. Maluch to niemal taki sam interferon innej firmy, ale podawany podczas kuracji w mniejszych dawkach niż konkurencyjny lek.
Chory, w ciągu trwającej 2 lata terapii tym lekiem, otrzymuje więc mniejszą sumaryczną dawkę leku. Ponieważ mechanizm działania interferonu w SM nie jest do końca poznany, a wyniki badań klinicznych różnych postaci handlowych interferonów beta są niejednoznaczne i trudne do porównania, naukowcy przyjmują, że wszystkie 3 postacie interferonu beta oferowane przez trzech różnych producentów przynoszą podobny skutek terapeutyczny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH