O informatyce i klinikach podczas konferencji "Rynku Zdrowia"

Zgodnie z zapowiedzią, publikujemy fragmenty panelowych dyskusji o informatyzacji naszej służby zdrowia i sytuacji polskich klinik (konferencja "System opieki zdrowotnej - ogólnopolskie problemy, śląska perspektywa", zorganizowana przez redakcję "Rynku Zdrowia", 21 marca 2005 r.).
W panelu informatycznym uczestniczyli m.in. przedstawiciele czołowych firm na naszym rynku IT. Dyskusja skupiła się wokół elektronicznego Rejestru Usług Medycznych. Według założeń NFZ taki system ma być w całym kraju wdrożony w ciągu dwóch lat. Branża informatyczna nie do końca podziela ten optymizm...

Warto chcieć informacji

Tadeusz Klimaszewski, dyrektor Centrum Kompetencyjnego Rozwiązań dla Służby Zdrowia Telmax SA (SPIN):
- Systemy informatyczne eksploatowane w oddziałach NFZ są funkcjonalnie dość do siebie podobne. Jedynie wola wykorzystania informacji istotnie potrafi te oddziały między sobą różnić. Rejestr Usług Medycznych powinien służyć uzyskaniu precyzyjnej informacji, na co są wydawawane środki i powinien podkreślać podmiotowość pacjenta. Akurat ten obszar jest praktycznie w całości zaniedbany.
Krzysztof Groyecki, dyrektor generalny Sektora Zdrowie w ComputerLand SA:
- Doświadczenia we wprowadzaniu systemu START są doświadczeniami unikalnymi w skali kraju. Nie osiągniemy sukcesu (na szerszą skalę - red.) prawdopodobnie nigdy, jeżeli będziemy wydawali na informatykę w opiece zdrowotnej 0,11 proc. środków, którymi dysponuje NFZ, czyli około 30 mln zł rocznie - stwierdził dyrektor Groyecki. - Przykład każdego z sąsiednich krajów pokazuje, że jeżeli nie zbliżymy się w wydatkach na informatykę do 1 proc. - w skali krajowej to 300 mln zł - to nie powtórzymy w żadnej mierze sukcesu śląskiego.

Parasol nad klinikami

Podczas dyskusji dotyczącej sytuacji klinik, ich szefowie nie ukrywali, że nadszedł czas publicznej debaty nad miejscem szpitali klinicznych w systemie ochrony zdrowia. Chcą rozpostarcia nad tymi placówkami "ochronnego parasola".
- To te szpitale wyznaczają postęp medycyny i prowadzą dydaktykę dla studentów oraz lekarzy po dyplomie, dlatego wartość punktu za usługi medyczne powinna być wyższa - przekonywali zgodnie kierownicy klinik.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH