Pamiętajmy o kolonoskopii Prof. Adam Dziki, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Objawy raka okrężnicy są mniej charakterystyczne niż raka odbytnicy, który częściej objawia się krwawieniem i zmianami rytmu wypróżnień

Rocznie w Polsce rozpoznaje się ok. 14 tys. nowych zachorowań na raka jelita grubego i ponad 9 tys. zgonów - według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, prowadzonego przez Centrum Onkologii w Warszawie. To drugi nowotwór pod względem częstości występowania u obojga płci. U kobiet wyprzedza go jedynie rak piersi, u mężczyzn rak płuc.

Zachorowania są nieco częstsze u mężczyzn niż u kobiet. Na całym świecie na ten nowotwór zapada ok. 1 mln osób rocznie, a pół miliona umiera.

- Jednym z czynników ryzyka zachorowania na raka jelita grubego jest nieprawidłowa dieta, bogata w czerwone mięso. 10-15% zachorowań ma charakter rodzinny, a około 3% związane jest ze znanymi czynnikami genetycznymi - twierdzi dr Rafał Stec z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Większość nowotworów jelita grubego

powstaje ze zmian o charakterze gruczolaków, których wspólną i podstawową cechą jest dysplazja nabłonka. Wskaźnik 5-letniego przeżycia chorych na nowotwory jelita grubego w Polsce wynosi około 30-33% i jest nieco wyższy w przypadku raka odbytnicy w porównaniu z rakiem okrężnicy. W krajach Europy Zachodniej wskaźniki te sięgają 50%.

Wśród nowotworów jelita grubego zwłaszcza rak okrężnicy zasługuje na uwagę. Objawy tego nowotworu są mniej charakterystyczne niż raka odbytnicy, który częściej objawia się krwawieniem i zmianami rytmu wypróżnień. Natomiast w okrężnicy jelito jest zdecydowanie szersze i zanim dojdzie do jego zamknięcia, upływa dużo czasu.

- W tym czasie rak rozwija się na tyle, że po wykryciu jest już nowotworem zaawansowanym - mówi prof. Adam Dziki, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii ogólnej.

Dlatego tak istotne jest badanie skriningowe i profilaktyczna kolonoskopia.

Szczególnie ważna jest kolonoskopia umożliwiająca wykrycie polipa, z którego zwykle rozwija się nowotwór.

Usunięcie polipa zapobiega powstaniu raka. Nawet jeśli nowotwór się rozwinie, ale jest wykryty we wczesnym stopniu zaawansowania, to szanse pacjenta na wyleczenie są dużo większe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH