Pamiętajmy o jakości

Pierwsza konferencja z cyklu pt. "Jakość świadczeń zdrowotnych - zmierzyć i premiować", zorganizowanego przez redakcję miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia wraz z Centrum Kompetencyjnym CKL Medical, odbyła się 19 marca 2014 r. w Krakowie.

W konferencji uczestniczyło ok. 200 osób. Wśród 20 prelegentów byli m.in. przedstawiciele NFZ, Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, menedżerowie zarządzający szpitalami, lekarze, przedstawiciele podmiotów współpracujących z placówkami medycznymi.

Krakowskie spotkanie zainaugurowało cykl debat dotyczących jakości w ochronie zdrowia, które w 2014 roku zostaną zorganizowane w wybranych regionach kraju. Intencją organizatorów jest umożliwienie wszechstronnej dyskusji traktującej o jakości świadczeń zdrowotnych nie tylko w ujęciu medycznym, ale również prawnym, organizacyjnym i ekonomicznym.

Rożne aspekty

Konferencja była znakomitą okazją do reprezentatywnej dyskusji nad różnymi aspektami wdrażania rozwiązań podnoszących jakość świadczeń zdrowotnych w podmiotach leczniczych.

Marcin Pakulski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. medycznych, omówił najważniejsze zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w kwestii zawarcia umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej.

Wyjaśnił m.in., dlaczego tak duży nacisk położono w zarządzeniu na kwestię ograniczania ryzyka zakażeń wewnątrzszpitalnych, przypominając, że takie infekcje stanowią pod względem liczebności drugą (po położnictwie) grupę skarg pacjentów dotyczących funkcjonowania szpitali. Dodał, iż zmiany ustawowe pozwalają płatnikowi wyróżniać podmioty lecznicze za ciągłość udzielanych świadczeń.

- Zastanawialiśmy się, po jakie, możliwie obiektywne, poddające się weryfikacji parametry sięgnąć w ocenie jakości, by te parametry nie były fikcją, ale żeby niosły ze sobą pozytywne efekty i dla pacjentów, i dla świadczeniodawców - mówił Marcin Pakulski. - Doszliśmy do wniosku, że właśnie obszar zakażeń szpitalnych spełnia takie warunki.

Prof. Rafał Niżankowski, kierownik Oddziału Klinicznego Angiologii i Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, przewodniczący Rady Akredytacyjnej, przypomniał najważniejsze propozycje Zespołu ds. Ustalania Kryteriów Oceny Jakościowej Ofert Świadczeniodawców, w którego pracach brał udział.

- Podczas prac Zespołu dyskutowaliśmy o wielu parametrach, m.in. wynikach leczenia. Niestety, poza kardiochirurgią, inne dyscypliny medyczne nie mają w naszym kraju odpowiednich rejestrów dotyczących efektów terapii - zaznaczył prof. Niżankowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH