Szpital w Dąbrowie Górniczej: obecność i czas pracy rejestrowane są za pomocą linii papilarnych. Personel już przyzwyczaił się.

Nie pasuje, by w XXI wieku, w jedynym w Dąbrowie Górniczej szpitalu, na dodatek specjalistycznym, długopis wisiał na sznurku i ludzie podpisywaliby się nim na liście obecności w pracy! Trzeba iść z postępem, choć nie wszystkim to się podoba... - przyznaje Artur Borowicz, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. St. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Postęp ma formę niewielkiej skrzyneczki tajemniczo błyskającej czerwonym światełkiem.
Postęp wywodzi się z technologii biometrycznych, a imię jego - w tym konkretnym przypadku - Biofinger C1.
Służy rejestracji czasu pracy (RCP) oraz ewidencji obecności pracowników (EOP).
Odczytem linii papilarnych skutecznie zastąpiono ów długopis na sznurku.

Bywało różnie

- Nie ukrywam, że pomysł wydał się załodze kontrowersyjny - mówi dyrektor Borowicz.
- Zaprezentowałem go z początkiem września ubiegłego roku. Obowiązujący regulamin pracy nie przewidywał takich innowacji.
Pracownicy od wielu lat podpisywali się na liście obecności. Nie będę ukrywał, że z tym podpisywaniem i zgodnością tego, co poświadczono na papierze, a co było w rzeczywistości, to różnie bywało...
W dąbrowskim szpitalu pracuje 708 osób, w tym 130 lekarzy i 355 pielęgniarek.
Pozostali to pracownicy administracji oraz obsługi technicznej. Nie jest tak, że wszyscy zaczynają pracę w jednym czasie i w jednym ją kończyli. Mały galimatias z tym, kto i ile pracuje w Dąbrowie, w tamtejszym szpitalu przerabiali w lipcu 2006 r. podczas strajków lekarzy.
Artur Borowicz przyznaje, że właśnie ten protest zainspirował go do zmian.
- Wtedy dyscyplina pracy nieco się rozjechała. To wówczas pomyślałem, że należałoby usprawnić dotychczasowy system rejestracji pracy. Nie mówię, że było to zjawiskiem powszechnym, ale kłopoty ze zdyscyplinowaniem mieli niektórzy lekarze zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy - opowiada dyrektor dąbrowskiego szpitala.
We wrześniu ub.r. cztery działające w tej placówce organizacje związkowe otrzymały do konsultacji projekt zmian w regulaminie pracy, który dopuszczał rejestrację czasu pracy nie tylko za pomocą długopisu, ale także technik biometrycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH