Kolejne ustawy zdrowotne podpisane przez prezydenta

18 maja prezydent Bronisław Komorowski podpisał kolejne - po Ustawie o działalności leczniczej - ustawy z tzw. pakietu zdrowotnego: Ustawę o systemie informacji w ochronie zdrowia, nowelizację Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, a także nowelę Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Natomiast 26 maja podpisu prezydenta doczekała się Ustawa o refundacji leków.

Pierwsza z wymienionych ustaw określa organizację i zasady działania systemu informacji w ochronie zdrowia.

W tym systemie przetwarzane będą dane niezbędne do prowadzenia polityki zdrowotnej państwa, podnoszenia jakości i zwiększania dostępności świadczeń opieki zdrowotnej oraz finansowania zadań z zakresu ochrony zdrowia.

Ma być informatycznie

Przypomnijmy, że system informacji obsługiwany będzie przez platformę udostępniania on-line usług i zasobów cyfrowych rejestrów medycznych oraz elektroniczną platformę gromadzenia, analizy i udostępnienia zasobów cyfrowych.

W zakresie przypisanych im zadań skorzystają one m.in. z usług dostarczonych przez elektroniczną platformę usług administracji publicznej (e-PUAP).

W myśl przyjętych rozwiązań system informacji obejmie bazy danych, które mają funkcjonować w ramach systemu informacji medycznej (SIM) - rejestrów medycznych i dziedzinowych systemów teleinformatycznych. SIM służyć będzie do przetwarzania danych dotyczących udzielonych, udzielanych i planowanych świadczeń opieki zdrowotnej udostępnianych przez systemy teleinformatyczne usługodawców.

Z kolei ustawa o prawach pacjenta ma m.in. na celu przyspieszenie procesu dochodzenia odszkodowania lub zadośćuczynienia za stwierdzone błędy medyczne bez konieczności wstępowania na drogę sądową. Przewiduje możliwość dochodzenia zadośćuczynienia również na drodze administracyjnej, z udziałem wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o błędach medycznych.

Komisja będzie musiała stwierdzić, czy nastąpiło nieprawidłowe pod względem medycznym udzielenie świadczeń zdrowotnych w szpitalu, w którym pacjentowi została wyrządzona szkoda. Do pacjenta będzie należał wybór sposobu dochodzenia swoich roszczeń: skorzysta z drogi sądowej lub pozasądowego sposobu dochodzenia roszczeń na drodze administracyjnej.

Edukacja bardzo komentowana

Trzecia z podpisanych przez prezydenta ustaw - o zmianie Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty - przewiduje zmiany systemu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Nowe przepisy wprowadzają nowe zasady odbywania praktyk zawodowych podczas studiów dla obu grup przyszłych lekarzy i przewidują zlikwidowanie stażu podyplomowego.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH