Pakietu ciąg dalszy

W portalu rynekzdrowia.pl zamieściliśmy pełną treść sześciu projektów ustaw zdrowotnych zgłoszonych 5 grudnia ub.r. do zespołu, który planuje prace rządu. W portalu (dział Polityka zdrowotna - artykuły) opublikowaliśmy dokumenty w wersjach przekazanych nam podczas VII Forum Rynku Zdrowia (24 października 2011 r.) przez Ewę Kopacz, byłą minister zdrowia, a obecną marszałek Sejmu.

Już 20 listopada 2011 r. - dwa dni po zaprzysiężeniu nowego rządu - jego rzecznik Paweł Graś zapowiedział, że zmiany zapoczątkowane w systemie ochrony zdrowia przez byłą minister będą kontynuowane.

Wiele wskazuje więc na to, że w najbliższej przyszłości do konsultacji społecznych trafią projekty ustaw:
  • o jakości w ochronie zdrowia,
  • o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (nowelizacja ta przewiduje m.in. utworzenie Agencji Taryfikacji Świadczeń Opieki Zdrowotnej),
  • o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym,
  • o zdrowiu publicznym,
  • o badaniach klinicznych produktów leczniczych,
  • o zmianie ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.
Agencja zamiast CMJ

Jak już informowaliśmy wcześniej, projektowana ustawa o jakości w ochronie zdrowia określa m.in. zasady i tryb funkcjonowania systemu monitorowania i oceny jakości w ochronie zdrowia oraz udzielania i cofania akredytacji.

Ustawa przewiduje też utworzenie Agencji ds. Jakości w Ochronie Zdrowia. "Celem zminimalizowania wydatków na zadania natury organizacyjnej związane z wdrożeniem proponowanych rozwiązań, proponuje się, aby Agencja ds. Jakości w Ochronie Zdrowia była sukcesorem generalnym Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia" - czytamy w projekcie.

Siedzibą Agencji będzie Kraków, a wśród jej 12 zadań projekt wymienia m.in.:
  • Przygotowanie i prowadzenie analiz działalności podmiotów wykonujących działalność leczniczą związanych z jakością udzielanych świadczeń zdrowotnych.
  • Opracowywanie propozycji standardów akredytacyjnych, a także standardów jakościowych i wskaźników jakościowych oraz sposobu ich oceny.
Premia dla ambitnych

W obszernym uzasadnieniu projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia powołano się m.in. na przykład Francji, gdzie wprowadzono obowiązek uzyskania akredytacji - jako warunek dopuszczający do kontraktowania w ramach systemu publicznego.

"W Polsce nie prowadzi się jednolitej i uporządkowanej polityki mierzenia i promowania jakości w ochronie zdrowia" - czytamy w uzasadnieniu.

I dalej: (...) "Obserwuje się liczne inicjatywy projakościowe, prowadzone przez różne środowiska, które podejmują się organizacji takich działań, jak: "bezpieczny szpital", "szpital bez bólu" czy ranking szpitali. Pojęcie jakości w ochronie zdrowia najczęściej utożsamiane jest z procesem certyfikowania zakładów opieki zdrowotnej - zatwierdzaniem ich zgodności z wymaganiami systemu zarządzania opartego na normie ISO 9000 oraz uzyskiwania certyfikatu akredytacyjnego przyznawanego przez ministra zdrowia.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH