Pakiet: zmiany są konieczne

Od wdrożenia tzw. pakietu onkologicznego minął miesiąc. Dyrektorzy szpitali, lekarze i pacjenci wyciągają pierwsze wnioski i formułują pierwsze uwagi. Wszyscy czekają na ruch Ministerstwa Zdrowia, które zapowiedziało uważne monitorowanie pakietu i jego modyfikację w problematycznych obszarach.

Zespół, który będzie monitorował wdrażanie pakietu onkologicznego, jest obecnie na etapie tworzenia. Odbywają się regularne spotkania z Centrami Onkologii, podczas których omawiane są zidentyfikowane problemy dotyczące pakietu oraz sposoby ich rozwiązywania - informuje Rynek Zdrowia Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia.

Nie ukrywa też, że trudno na razie oceniać funkcjonowanie pakietu onkologicznego ze względu na zbyt krótki czas, jaki upłynął od momentu jego wprowadzenia.

- Pogłębioną analizę będzie można przeprowadzić dopiero po co najmniej 9 tygodniach (obecnie obowiązujące terminy udzielania świadczeń pacjentom z podejrzeniem nowotworu w ramach pakietu onkologicznego). Przejście pierwszych osób przez cały proces szybkiej terapii onkologicznej będzie podstawą do weryfikacji poprawności działania pakietu. Jednak najrozsądniejszym terminem na dokonanie pierwszej oceny jego funkcjonowania jest koniec I kwartału br. - wskazuje rzecznik MZ.

Finanse pod nadzorem

Prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, wskazuje, że placówka już wcześniej rozpoczęła przygotowania organizacyjne do wdrożenia pakietu. Przede wszystkim usprawniona została sieć informatyczna, wprowadzono dodatkowe aplikacje i moduły, zwiększyła się obsada statystyków medycznych w rejestracji poradni pierwszorazowej. Rozpoczął się także remont w dawnej części administracyjnej, gdzie powstanie nowa poradnia diagnostyczna, a kilka miesięcy temu udało się uruchomić rejestrację telefoniczną.

- Nie obserwujemy jednak zwiększonej liczby nowych pacjentów zgłaszających się do CO-I. Tak jak dotychczas dziennie zgłasza się około 100 chorych bez rozpoznania lub z rozpoznaniem nowotworu - dodaje.

Prof. Warzocha nie ukrywa, że wyceny dotyczące świadczeń diagnostycznych opisane w pakiecie onkologicznym są niedoszacowane i dodaje, że należy jednak pamiętać, iż jest to ryczałt. Jego zdaniem trudno na razie jednoznacznie określić skutki finansowe dla Centrum Onkologii - będzie to możliwe dopiero po I kwartale. Póki co jest to proces ściśle monitorowany.

Dyrektor CO-I informuje także, że w związku z wdrożeniem pakietu około 32 placówek wystąpiło dotychczas do Centrum Onkologii w Warszawie z prośbą o zawarcie umowy w zakresie terapii onkologicznej (w tym podpisano już porozumienie z 10 szpitalami). O zawarcie podobnych umów występują już kolejne ośrodki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH