Pakiet trzeba monitorować

Fundacja Onkologia 2025 już po raz drugi przeprowadziła badanie "Analiza czasu oczekiwania pacjentów na diagnozę i leczenie chorób nowotworowych w Polsce". Jego celem jest odpowiedź na pytanie o zmiany, jakie nastąpiły po wdrożeniu pakietu onkologicznego.

Badanie zostało po raz pierwszy przeprowadzone na przełomie 2014 i 2015 roku - tuż przed wejściem pakietu w życie. Jego inicjatorem i pomysłodawcą jest prof. Sergiusz Nawrocki, kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dwie edycje badania

Głównym badaczem realizującym projekt była dr Karolina Osowiecka, która w oparciu o wyniki badania obroniła w kwietniu 2016 r. swojąpracędoktorskąna Wydziale Nauk o Zdrowiu SUM w Katowicach. Fundacja Onkologia 2025 sfinansowała badanie i wspierała organizacyjnie jego realizację.

W I edycji badania wzięło udział ponad 1300 pacjentów z 6 różnych ośrodków leczenia onkologicznego w Polsce. Wyniki wskazują, że przed wejściem w życie pakietu onkologicznego czas oczekiwania od podejrzenia choroby nowotworowej do rozpoczęcia leczenia wynosił 77 dni, w tym 41 dni poświęconych było na diagnostykę, a 36 dni na wdrożenie terapii. W limicie 9 tygodni, początkowo zakładanym na rozpoczęcie leczenia onkologicznego, mieściło się 40% ankietowanych. Około 22% pacjentów decydowało się na skorzystanie z prywatnych konsultacji i badań diagnostycznych.

Badanie zostało powtórzone po roku, tj. na przełomie lat 2015 i 2016. Wzięło w nim udział ponad 400 pacjentów. Użyto tych samych metod badawczych. Wyniki dają podstawę do opisania zmiany, jaka zaszła w systemie opieki onkologicznej po wejściu w życie tzw. pakietu onkologicznego.

Z II edycji badania wynika, że na przełomie lat 2015 i 2016 łączny, realny czas oczekiwania od podejrzenia do rozpoczęcia leczenia onkologicznego wyniósł 74 dni (10 tygodni 4 dni). Zdiagnozowanie choroby zajmowało 35 dni (5 tygodni). Czas od diagnozy do rozpoczęcia leczenia - 37 dni (5 tygodni, 2 dni).

W etapie diagnozowania choroby zawarty był i odrębnie analizowany czas przeprowadzenia badania histopatologicznego. Mediana czasu oczekiwania wyniosła 8 dni.

W badaniu dość wyraźnie zaznaczyła się różnica w czasach oczekiwania pomiędzy pacjentami, k tórzy otrzymali kar tę DiLO, czyli byli leczeni w ramach pakietu onkologicznego, a pacjentami, którzy jej nie otrzymali. Różnica to 11 dni (z kartą DiLO - 74 dni, bez karty DiLO - 85 dni). Zdecydowana większość pacjentów w badaniu (84%) otrzymała kar tę DiLO na jednym z etapów "ścieżki".

Pierwsza edycja badania pokazała, że ogólny czas oczekiwania od podejrzenia do rozpoczęcia leczenia onkologicznego wynosił 77 dni (11 tygodni). Między przełomem 2014/15 roku a przełomem 2015/16 roku czas oczekiwania dla ogółu pacjentów skrócił się o 3 dni.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH