Pakiet problemów do rozwiązania

W styczniu br. ruszył pakiet onkologiczny, oczekiwany przez pacjentów ze względu na bezlimitowość świadczeń. Nie ma wątpliwości, że był potrzebny - mówił wiceminister zdrowia Piotr Warczyński podczas sesji "Polska onkologia - osiągnięcia i pakiet problemów do rozwiązania" w ramach XI Forum Rynku Zdrowia w Warszawie (22-23 października br.).

Statystyki pokazują, że dotychczas wydano ponad 200 tys. kart DiLO i spodziewamy się, że do końca roku będzie ich 250-300 tys. Okazuje się ponadto, że blisko 99% pacjentów otrzymuje świadczenia w wyznaczonych terminach. Fakt ten potwierdzają niezależne badania - wskazywał Piotr Warczyński.

Dodał, że obecnie pakiet został poprawiony za pomocą trzech rozporządzeń ministra zdrowia, bez modyf ikacji ustawy. Zmiany dotyczyły karty DiLO, jej struktury oraz czasu wypełniania (podmiot zyskuje na ten cel trzy dni), zakresu działania pakietu onkologicznego, do którego weszła część rozpoznań, oraz składu konsyliów (zmiany pozwolą na uelastycznienie w tym zakresie, zwłaszcza w przypadku hematologii).

Podsekretarz stanu w MZ przypomniał, że są też zmiany wynikające z zarządzeń prezesa NFZ. Projekty tych zarządzeń powinny być prezentowane lada dzień. Wynika z nich, że bezlimitowa będzie również radioterapia paliatywna, a badania PET nie znajdą się w ryczałcie, ale będą finansowane osobno.

- Istotną zmianą będzie także przekazanie kodów źródłowych systemu informatycznego, co pozwoli na zaimplementowanie do własnych systemów informatycznych świadczeniodawców. Umożliwi to uniknięcie dużych uciążliwości związanych z wypełnianiem karty DiLO - trzy czwarte karty będzie wypełniało się samo, ponieważ dane będą zasysane z dokumentacji medycznej pacjenta - wyjaśnił Piotr Warczyński.

Więcej pacjentów, wyższe koszty

- Wprowadzenie bezlimitowości w leczeniu onkologicznym jest olbrzymim postępem. Jednak za rezygnacją z limitowania świadczeń w ramach pakietu nie poszły decyzje o zwiększeniu wyceny procedur chirurgicznych, które są dla nas największym problemem. Im więcej pacjentów szpital leczy w nadlimitach, tym większe koszty ponosi - zaznaczył doc. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Wskazał, że problemem była też kwalifikacja pacjentów do pakietu. Nie we wszystkich przypadkach było to możliwe. - Rozwiązanie tej kwestii na szczęście jest już bliskie, w związku z zapowiadanymi zmianami - mówił.

Dodał, że istotną sprawą było pojawienie się nowych produktów informatycznych, związanych z kar tą DiLO, systemem kolejkowym, koniecznością zgłaszania pacjenta do Krajowego Rejestru Nowotworów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH