Zniesienie limitów w onkologii na etapie podstawowym, specjalistycznym oraz chemioterapii, radioterapii i chirurgii onkologicznej to jedna z zapowiadanych zmian w organizacji systemu leczenia onkologicznego, przedstawionych przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Zapowiedziano także opcje likwidacji kolejek w innych dziedzinach medycyny.

Pakiet onkologiczny oparty jest na kilku filarach. - Znosimy limity w onkologii - zapowiedział minister Arłukowicz podczas konferencji prasowej w Warszawa (21 marca br.). Dodał jednak, że musi temu towarzyszyć gwarancja terminu wykonania. Każdy pacjent onkologiczny ma mieć stworzoną indywidualną ścieżkę leczenia wraz z dostępem do tzw. konsylium specjalistów.

Dostęp do systemu

ma choremu ułatwić specjalne skierowanie, które zakłada inny, szybszy tryb diagnostyki. Pacjent będzie miał także swojego koordynatora leczenia oraz opiekę specjalistów i POZ po zakończeniu terapii nowotworowej. - Ogromną rolę w tym systemie pełnią lekarze podstawowej opieki zdrowotnej - powtarzał Arłukowicz.

Według przedstawionych założeń, jeśli lekarz rodzinny stwierdzi podejrzenie raka, wypisze pacjentowi specjalne skierowanie i z tym dokumentem chory w ciągu dwóch tygodni musi dostać się do specjalisty. Istotne na tym etapie ma być poszerzenie zakresu badań zlecanych przez lekarza POZ.

Dodatkowe środki znajdą się dla lekarzy specjalistów pod warunkiem, że w ciągu 4 tygodni postawią diagnozę opartą na wczesnej i pogłębionej diagnostyce wraz z określeniem stopnia zaawansowania nowotworu. W ciągu tygodnia tak zdiagnozowany chory powinien trafić do konsylium specjalistów. To grono w ciągu dwóch tygodni musi zaplanować ścieżkę leczenia. Po tym czasie pacjent ma rozpocząć terapię.

- Czas od podejrzenia nowotworu do rozpoczęcia terapii nie może przekroczyć 9 tygodni - mówił Arłukowicz. - Będziemy płacić więcej za efekty. Skąd pieniądze? Między innymi z przesunięcia środków przeznaczanych dotąd na hospitalizację. Teraz premiowane będą: opieka jednodniowa i ambulatoryjna.

Porada recepturowa

W zakresie poprawy dostępności leczenia w innych dziedzinach medycznych padło kilka propozycji. Jedna z wprowadzonych już zmian umożliwia lekarzom pediatrom i internistom po zrobieniu specjalizacji otwieranie samodzielnych poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i podpisywanie umów z NFZ. Inna to wspomniane zwiększenie możliwości zlecania większej liczby badań diagnostycznych przez lekarzy rodzinnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH