Pakiet onkologiczny: ciąg dalszy nastąpi?

Jakie będą losy pakietu onkologicznego pod rządami Prawa i Sprawiedliwości? Zapytaliśmy o to w Ministerstwie Zdrowia, kierowanym już przez nowego szefa tego resortu, dr. Konstantego Radziwiłła.

Pacjenci onkologiczni muszą być otoczeni szczególną opieką, ze względu na rodzaj schorzenia. W związku z tym minister zdrowia analizuje obecnie funkcjonowanie pakietu onkologicznego. Następnie - w trosce o bezpieczeństwo tych pacjentów oraz o zapewnienie im opieki zdrowotnej odpowiedniej jakości - zaproponuje stosowne zmiany. Będą one, zgodnie z procesem legislacyjnym, poddawane konsultacjom społecznym" - odpowiada nam Ministerstwo Zdrowia.

Żeby było bardziej elastycznie

- Statystyki pokazują, że dotychczas wydano ponad 200 tys. kart DiLO i spodziewamy się, że do końca roku będzie ich 250-300 tys. Okazuje się ponadto, że blisko 99% pacjentów otrzymuje świadczenia w wyznaczonych terminach. Fakt ten potwierdzają niezależne badania - wskazywał w październiku br. podczas XI Forum Rynku Zdrowia podsekretarz stanu w MZ Piotr Warczyński.

Przypomnijmy, że w listopadzie weszły w życie zmiany mające na celu uelastycznienie pakietu, którego przepisy, wtłaczające wszystkich chorych w jeden schemat diagnostyki i leczenia, w praktyce okazały się zbyt sztywne. Problem stanowiły przypadki pacjentów, którzy nie pasowali do pakietu, np. chorzy z białaczką, którzy nie muszą mieć wykonywanego badania histopatologicznego wskazywanego w pakiecie, lub pacjenci, u których nowotwór wykrywany był na stole operacyjnym, zatem z pominięciem etapu diagnostyki wstępnej i pogłębionej.

Brak możliwości dopasowania wszystkich pacjentów do obowiązującego schematu skutkował problemami finansowymi szpitali, ponieważ NFZ nie chciał za nich płacić w ramach pakietu.

Co się zmieniło?

Minister zdrowia Marian Zembala powołał w lipcu br. zespół ekspertów ds. oceny pakietu onkologicznego pod przewodnictwem dr. Zbigniewa Pawłowicza, który opracował propozycje zmian w pakiecie, a ministerstwo - akty prawne, które je wdrażają.

Zmiany, k tóre weszły w życie 1 listopada br., zostały wprowadzone trzema rozporządzeniami, bez modyfikacji ustawy, m.in. rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH